Automation - Zbuduj swój samochód

Czy przeszło Ci kiedyś przez myśl, że projektowanie samochodów to świetne zajęcie? Czy widziałeś w wielu autach pewne niedoskonałości, które rozwiązałbyś zdecydowanie inaczej? Dzisiaj masz okazję się przekonać jak to jest być konstruktorem samochodów - przedstawiamy grę Automation.

Automation to gra komputerowa produkcji Camshaft Software, w której dostajemy możliwość stworzenia nie tylko własnego samochodu, ale i całej marki, która zajmować się będzie produkcją aut. Można zatem bawić się w tworzenie poszczególnych elementów karoserii, by później dobierać odpowiedni rozmiar tłoków i stopień sprężenia silnika. Prawda, że kuszące?

W chwili obecnej gra jest w fazie wczesnego dostępu, co oznacza że wiele opcji wciąż jest niedostępnych. W wersji, którą mogłem osobiście wypróbować, można było jedynie konstruować samochody od zera lub odgrywać specjalne scenariusze.

W przypadku gry od samego początku - wybieramy rodzaj karoserii (bazowe karoserie przypominają wiele znanych modeli), a później modelujemy odpowiednio rozmiary i kształt poszczególnych elementów. Dokładamy wybrane zderzaki, światła, klamki, spojlery… co tylko chcemy. Później przychodzi czas na wybór poszczególnych elementów zawieszenia, by ostatecznie przejść do silnika. I tu zaczyna się prawdopodobnie najwspanialsza część zabawy.

Konstruując własny silnik dostaje się do wyboru bardzo wiele opcji. I nie myślcie sobie, że to takie proste. Próba skonstruowania przeze mnie turbodoładowanego silnika V8 o pojemności 11 litrów skończyła się jego spaleniem tuż po starcie, także… trzeba się czasem zastanowić. Pomijając już fakt, że nie mieścił się on we wcześniej przygotowanym dla niego nadwoziu.

Ilość detali może początkowo przygniatać, gdyż z jednej strony trzeba patrzeć na koszty produkcji, a z drugiej na jakość wykonania poszczególnych elementów. Nie zapominając oczywiście o odpowiednim spalaniu i osiągach. Przerazić mogą też detale, jak chociażby wybór odpowiedniego profilu krzywki.

W przypadku odgrywania scenariuszy dostaje się specjalną misję - np. poprawienie gotowego już silnika. Pewna firma zleca nam takie usprawnienie danej jednostki, by kosztowała mniej i mogła szybciej przy tym jechać. Nie są to proste zadania i wymagają nieraz licznych prób i… jeszcze liczniejszych uszkodzeń silnika testowego.

W przyszłości natomiast, wraz z rozwojem projektu Automation, w grze pojawić się mają dodatkowe opcje. Pierwszą z nich ma być budowanie nie tylko samochodów, ale jak już wspomniałem - całego imperium w postaci własnego przedsiębiorstwa. Wtedy jeszcze istotniejsze staną się koszty produkcji, a także marketing i działania sprzedażowe.

Co więcej - dostępna w przyszłości ma być również opcja multiplayer. Nie wiem jak Wy, ale ja już się nie mogę doczekać tych zarwanych nocek z kolegami, kiedy każdy z nas będzie konstruował swój samochód, a później będziemy się wzajemnie prześcigać w wielkościach sprzedaży. Brzmi zabawnie, prawda? Wszystko wskazuje jednak na to, że już niebawem będzie to możliwe.

Automation to ciekawa propozycja dla fanów motoryzacji. Z jednej strony można się trochę pobawić i powygłupiać tworząc „rzeczy niestworzone”. Z drugiej strony można się też dużo nauczyć o konstrukcji samych silników i nie tylko. Mnogość opcji daje naprawdę spore pole do popisu.

Grę można zakupić na stronie producenta za 29,99 USD (110 zł) lub za 27,99 USD korzystając z konta Steam. Wcześniej można jednak pobrać darmową wersję demo, która również dostępna jest na stronie producenta.

https://www.youtube.com/watch?v=tYoL5pK2X-c