"Baby Land Cruiser" staje się rzeczywistością? Toyota szykuje swoją odpowiedź na Suzuki Jimny

Weź sprawdzony model, wykorzystaj jego klasyczną stylistykę i skompresuj rozmiar. Czy to brzmi jak przepis na sukces? Toyota Land Cruiser może niebawem oddać swoje geny mniejszemu modelowi, wywodzącemu się z prototypu Compact Cruiser.

Japończycy zaskakują wieloma nowymi pomysłami - i nietypowymi samochodami. Toyota wciąż eksperymentuje i szuka nowych nisz do zagospodarowania. Wszystko wskazuje na to, że teraz znalazła miejsce, w którym może pokazać swoje możliwości. A wszystko to za sprawą nazwy Land Cruiser - choć tym razem "w skali".

Blisko dwa lata temu w gronie prototypów, które pokazała ta marka, pojawił się samochód o nazwie Compact Cruiser. Ten model najprawdopodobniej staje się właśnie produkcyjnym wariantem, nieco różniącym się konstrukcyjnie od swojego pierwowzoru.

Toyota Land Cruiser w wersji mini, czyli Compact Cruiser na każdą okazję. Japończycy szaleją

Bazą dla nowego modeli ma być platforma TNGA. Prototyp pokazano w wersji elektrycznej, ale jego produkcyjna wersja może być wbrew pozorom samochodem spalinowym, z hybrydą pod maską. To swego rodzaju "odpowiedź" na Suzuki Jimny, które jest jednym z ulubionych samochodów Akio Toyody.

Toyota Land Cruiser Compact Cruiser

Tutaj jednak dostaniemy coś z zupełnie innej półki. Przede wszystkim Compact Cruiser ma być większy (mierzy 4,3 metra długości) i 5-drzwiowy. Tym samym stanie w jednym rzędzie z dłuższym wariantem Jimniego, choć ten oferowany jest tylko na wybranych rynkach.

Co więcej, mały Land Cruiser będzie bardzo odważny wizualnie i dobrze wyposażony. Stylistyka nawiązuje tutaj do historycznych wariantów, w tym do kultowego J40. Tutaj jednak całość "podkręcono" za sprawą ciekawych smaczków.

Prace nad tym samochodem trwają

Według nieoficjalnych informacji, Toyota może pokazać ten samochód jeszcze w tym roku - aczkolwiek raczej w jego drugiej połowie. Nie wiadomo jednak czy będzie on przeznaczony na rynki światowe, czy też uchowa się tylko w Japonii. Po cichu liczymy na pierwszą opcję, gdyż nowy duży Land Cruiser w Polsce sprzedał się jak ciepłe bułeczki.

Jeśli mały Compact Cruiser trafi na rynek, to najprawdopodobniej dotrze do klientów z fabryki w Tajlandii. W najbliższych miesiącach powinniśmy poznać większą liczbę informacji na jego temat. Warto więc uzbroić się w cierpliwość, bo może to być jeden z najfajniejszych samochodów marki.