BMW 3.0 CSL Hommage R - ku czci bohatera

BMW to marka, która wywarła ogromny wpływ na świat motorsportu, a Bawarczycy bardzo szanują swoje dziedzictwo. W swoim hołdzie dla legendarnego modelu 3.0 CSL idą o krok dalej i w Pebble Beach pokazali wyścigową wersję conceptu BMW 3.0 CSL Hommage z dodatkowym oznaczeniem R.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o cywilnej wersji tego prototypu, która była niekwestionowaną gwiazdą konkursu elegancji w Villa d'Este. Teraz auto przybiera wyścigowe barwy i swoje wdzięki zaprezentowało w miniony weekend w amerykańskim Pebble Beach. BMW 3.0 CSL Hommage R to bezpośrednie nawiązanie do bohatera lat 70., wyścigowego Coupe o przydomku "Batmobil", które swoje sukcesy święciło w wyścigu Le Mans czy serii ETCC.

BMW 3.0 CSL Hommage R Concept

Od auta zaprezentowanego wcześniej odmiana z literką R różni się głównie barwami bojowymi - nadwozie pomalowano na biało, a do tego zdobią je charakterystyczne dla BMW M niebieskie i czerwone pasy. Do kompletu mamy także kolejny symbol dawnych wyścigówek tej marki - złoto-czarne, 21-calowe felgi.

Zmiany objęły także wnętrze - poza nawiązującymi do kolorystyki nadwozia wykończeniami mamy także elementy jak w wyścigówce z prawdziwego zdarzenia: fotele z włókna węglowego, sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa, klatkę bezpieczeństwa, awaryjny wyłącznik i system przeciwpożarowy. Z bardziej nowoczesnych gadżetów wymienić trzeba wyświetlacz przy kolumnie kierownicy informujący o m.in. czasie okrążenia oraz futurystyczna deska rozdzielcza, gdzie iluminacja pokazuje nitkę toru i stosowne punkty hamowania. Do tego kierowca ma do dyspozycji specjalnie zaprojektowany przez BMW kask, który spełnia funkcję head-up display - wyświetla najważniejsze informacje o samochodzie, takie jak prędkość i obroty silnika. Z autem połączony jest także kombinezon, który także zawiera elementy podświetlające, mające pokazać przepływ informacji między pojazdem a człowiekiem.

https://www.youtube.com/watch?v=LrZ5SjevcFw