Dziesiątki klasycznych BMW porzuconych w zapomnianym warsztacie. Te auta robią wrażenie!

BMW 850i, piękne klasyczne egzemplarze Serii 3, 5 i 7, a nawet unikalne BMW M5 E28? To wszystko znajduje się w porzuconym warsztacie w Tarragonie.

Kilka lat temu internet obiegły zdjęcia porzuconej bułgarskiej hali, wypełnionej fabrycznie nowymi BMW Serii 5 E34. To było naprawdę imponujące odkrycie, nie tylko ze względu na lokalizację, ale też za sprawą stanu zachowania aut. W tym przypadku mamy do czynienia z równie fascynującą historią. W Tarragonie w Hiszpanii znajduje się opuszczony serwis BMW, który wypełniony jest fantastycznymi maszynami w idealnym stanie.

BMW tarragona

Ten serwis BMW w Tarragonie przestał funkcjonować 10 lat temu

Od tamtej pory hala stoi zamknięta, a czas się w niej zatrzymał. Dosłownie i w przenośni, gdyż auta, które znajdowały się wówczas na podnośnikach lub na naprawach, zostały tam na dobre.

I nie mówimy tutaj o byle jakich maszynach. Na dzień dobry wita nas idealne BMW E30, które ma niecałe 80 000 kilometrów przebiegu. Co ciekawe w halach serwisowych zachował się cały sprzęt - od komputerów diagnostycznych, przez wszystkie narzędzia, aż po szereg innych przydatnych rzeczy.

BMW tarragona

Na kanale M539 Restorations pojawił się szczegółowy film, który prezentuje to miejsce. Uwierzcie mi - niektóre widoki powodują "opad szczęki", ale inne chwytają za serce.

W tej hali stoją zapomniane perełki, takie jak BMW 850i czy M5 E28

Wiele samochodów należało do właściciela, ale część z nich to pojazdy klientów. Auta nie są dobrze zabezpieczone, ale nad całym obiektem czuwa jedna osoba, która opiekuje się zgromadzoną tam kolekcją.

A cudownych maszyn tutaj nie brakuje. Jedną z najciekawszych jest BMW 850i w kolorze Nautic Green. Samochód ewidentnie miał lekko wypadkową przeszłość, ale został solidnie naprawiony i prezentuje się doskonale.

Poza tym znajduje się tutaj cały zastęp Serii 7 E32 w różnych wersjach silnikowych. W hali kryje się też model E23, czyli wcześniejsze wydanie topowej limuzyny bawarskiej marki.

BMW tarragona

Bez wątpienia największą gwiazdą jest jednak BMW M5 E28, będące pierwszym M5 w historii i jednym z rzadziej występujących klasyków. Wyprodukowano nieco ponad dwa tysiące egzemplarzy tego auta, co czyni z niego prawdziwy rarytas. Niestety - ta sztuka jest mocno uszkodzona, ale przy odrobinie chęci mogłaby wrócić na drogi.

Poza tym w halach znajduje się wiele innych klasyków oraz ogromna liczba motocykli

Znajdziemy tutaj Lancię Gammę, Alfę Romeo GTV6, Seata 131 oraz wiele innych włoskich samochodów. Te należały do właściciela i były jego "małymi skarbami". Co ciekawe towarzyszy im szereg części. Na przykład kartony zawierające podzespoły do Alfy Romeo zajmują sporą część jednej hali.

BMW tarragona

To samo tyczy się motocykli. Te wylądowały w najbardziej zapuszczonym pomieszczeniu. Obok nich znalazły się też takie auta jak BMW E32, E34 i Jeep Cherokee XJ. Każde z tych aut niestety pokryte jest ogromną warstwą ptasich odchodów, gdyż te zagnieździły się w tym pomieszczeniu.

Magazyny kryją też fabrycznie nowe silniki

Opiekun kolekcji ma tutaj kilka jednostek napędowych z zerowym przebiegiem i w idealnym stanie. Mowa o takich silnikach jak M30 czy M32. Istnieje też spora szansa, że wiele innych skarbów kryje się pod warstwą innych przedmiotów - mogą więc zostać odkryte dopiero za jakiś czas.

Źródło: M539 Restorations