BMW Serii 5 G60 2023. Kontrowersyjne, ale z umiarem.

Już w tym roku poznamy kolejną generację BMW Serii 5, noszącą oznaczenie G60. Auta testowe noszą już coraz delikatniejszy kamuflaż, a niemiecka marka szykuje się do oficjalnej premiery. Co wiemy o tym modelu?

Ten rok będzie prawdziwym festiwalem nowości. Czołowe marki wymieniają swoje kluczowe modele, co oznacza wiele intrygujących premier w najbliższych miesiącach. Mercedes już szykuje się do pokazania Klasy E W214, zaś niedługo po nim zobaczymy BMW Serii 5 G60.

Nowa generacja "piątki" mocno się zmieni - nie tylko wizualnie, ale i mechanicznie. Oto co o niej wiemy.

BMW Serii 5 G60 2023. Kontrowersji nie zabraknie, ale nie będzie to tak odważny projekt, jak nowa Seria 7

Marka z Monachium świadomie i celowo eksperymentuje z designem swoich modeli. Po co? Otóż wszystko po to, aby wzbudzić większe zainteresowanie i zwiększyć sprzedaż. Ten szalony pomysł działa doskonale, gdyż w ubiegłym roku BMW wyprzedziło Mercedesa w wynikach sprzedaży na ostatniej prostej.

BMW w nowy rok wjeżdża więc dobrze rozpędzone. A to dopiero rozgrzewka, gdyż ta machina ciągnie za sobą szereg nowości. Jakich? Zobaczymy między innymi BMW X2, odświeżone X5 i X6, topową wersję Serii 1 (oraz model po liftingu), a także Serię 5.

Ten ostatni model trafia dzisiaj pod naszą lupę. "Piątka" konstrukcyjnie będzie częściowo spokrewniona z nową Serią 7. Podzieli z nią świetną platformę, która pozwala na korzystanie z silników spalinowych i z napędu elektrycznego.

To kluczowa zmiana. Obok wariantów benzynowych, wysokoprężnych i hybrydowych, na rynek trafi też model i5. Tutaj możemy liczyć na atrakcyjny design, który połączony będzie ze świetnymi możliwościami auta.

Akumulator powinien liczyć nawet 100 kWh pojemności w topowej wersji, co przełoży się na imponujący zasięg. Co więcej, BMW i5 dostępne będzie zarówno jako sedan, jak i praktyczne kombi (Touring). Nasi koledzy z motor.es przygotowali dla Was wizję tego auta, korzystając ze zdjęć szpiegowskich zamaskowanych egzemplarzy.

BMW Serii 5 G60 2023 BMW Serii 5 G60 2023

Seria 5 G60 nie rozczaruje też silnikami spalinowymi

Dostaniemy tutaj cały przekrój 4 i 6-cylindrowych benzyn oraz jednostek wysokoprężnych. Topowe wersje będą hybrydami plug-in - i tyczy się to także modelu M5. Co więcej, nowa "emka" ma też powrócić w wydaniu kombi. Ciepłe przyjęcie modelu M3 Touring zachęciło Niemców do poszerzenia oferty.

Nowa Seria 5 G60 powinna zostać zaprezentowana w połowie bieżącego roku. Wtedy też poznamy więcej informacji na temat tego modelu.