BMW Vision Neue Klasse. Spójrzcie na przyszłość marki razem ze mną

BMW Vision Neue Klasse to prawdopodobnie jeden z najważniejszych konceptów marki w historii. Widzieliśmy go i jesteśmy zaskoczeni. Zobaczcie go z nami.

Od początku roku było wiadomo, że w BMW szykuje się pewnego rodzaju rewolucja. Choć w samej marce mowa o ewolucji. Koncept i Vision Dee był zwiastunem nadchodzących zmian. BMW Vision Neue Klasse jest jego nową wersją, znacznie bliższą produkcji. Tę ostateczną, seryjną, zobaczymy za dwa lata.

Tymczasem przyjrzyjmy się temu, co BMW szykuje dla nas.

BMW Neue Klasse 2023

BMW Vision Neue Klasse 2023. To prawdziwa terapia szokowa

Bawarczycy już powoli nas przyzwyczajają do tego, że każdy ich nowy projekt jest jakąś kombinacją, wariacją na temat klasycznej stylistyki. I że nie ma tu miejsca na nudę. Vision Neue Klasse jest tego najlepszym przykładem. Sami spójrzcie na ten kształt, czy na zrobione "z ekranów" nerki, które zdają się "oddychać". Natomiast na pewno nie są wielkie, jak w serii 7, czy M3/M4. Ale za to szerokie. W tym aucie widać zarówno daleką przyszłość, jak i przeszłość marki, ze wszystkimi klasycznymi detalami.

Jak to wyszło?

Bez wątpienia widzę nawiązania do klasyki. I nie mówię tylko o "zagięciu Hofmeistera", ale i podciętym grillu czy ogólnej bryle auta. Ta przypomina mi cyberpunkową wariację na temat E12. Tyle, że w aucie jednocześnie widać i nie widać BMW. Detale się zgadzają, ale całość jest mocno udziwniona. Jak sami widzicie, to model bliski iVision Dee, ale znacznie bliższy temu co zobaczymy w 2025 roku.

We wnętrzu przywita nas totalny minimalizm, z pojedynczą listwą ekranu wyświetlającego najpotrzebniejsze informacje.

BMW Neue Klasse 2023

Choć wnętrze z całą pewnością jest najdalszym od seryjnej produkcji elementem, warto przyjrzeć się nowościom, takim jak rozszerzony HUD w dolnej części szyby, który zastępuje klasyczne zegary. Nowym jest też ekran OLED, który skupia wszystkie przełączniki, wzorem np. Tesli. Mamy też bardzo duże wykorzystanie materiałów z recyklingu i tkanin (syntetycznych i naturalnych), które mają tworzyć bardziej domową atmosferę.

I należy się do tego przyzwyczaić, bo BMW Vision Neue Klasse zapowiada sześć nowych modeli, które pojawią się w ciągu trzech lat, między 2025, a 2027 rokiem.

BMW Neue Klasse. Co wiemy o wersji seryjnej?

Debiutujące w Monachium BMW Vision Neue Klasse to całkowicie nowa konstrukcja, korzystająca z platformy samochodu elektrycznego. Ten z kolei dysponować będzie bateriami 6 generacji. To te, które mają być o 50% tańsze, a o 30% wydajniejsze. Najmniejsze z akumulatorów będą miały 75 kWh, a największe będą dwa razy większe. Kombinacje silników będą pozwalały na stworzenie modeli o mocy od 270 KM, aż po 1333-konne auta o charakterze sportowym.

Pierwszym modelem na bazie BMW Vision Neue Klasse będzie oczywiście sedan, a następnie na rynek trafi, jakże by inaczej, kompaktowy SUV.

Jak Wam się podoba taka przyszłość?