Citroën SpaceTourer 4X4 Ë Concept - Van uniwersalny

Citroën zaprezentuje w Genewie nową wariację na temat vana SpaceTourer. W zeszłym roku mogliśmy podziwiać kolorowe auto koncepcyjne Hyphen stworzone we współpracy z nicejskim zespołem popowym. Co tym razem Francuzi przywiozą do Genewy?

Citroën SpaceTourer 4X4 Ë Concept to zgoła odmienna propozycja od zaprezentowanego w zeszłym roku konceptu z przydomkiem Hyphen, pochodzącym od nazwy popowego zespołu muzycznego z Nicei. Tegoroczna wariacja na temat rodzinnego vana jest skierowana do osób, "żyjących prawdziwym życiem pełnym przygód". Od razu wyjaśniamy, że widniejące w nazwie "E" z dierezą nie oznacza elektrycznego napędu zastosowanego w tym aucie. Citroën wyróżnia nim limitowaną serię aut lifestyle'owych.

Citroën SpaceTourer 4X4 Ë Concept

Oznaczenie "4x4" już Was tak nie zmyli, bo rzeczywiście wszystkie koła konceptu są napędzane przez układ opracowany przez eksperta w tej dziedzinie - firmę Automobiles Dangel. Firma ta od lat współpracuje nie tylko z Citroënem, ale też koncernowym Peugeotem i Fiatem. Tak przygotowany samochód podniesiono o 60 mm, by móc lepiej wykorzystać jego terenowe możliwości. Za generowanie mocy pozwalającej autu na sprawne pokonywanie przeszkód odpowiada turbodoładowana jednostka wysokoprężna BlueHDI 150 S&S sparowana z 6-biegową skrzynią manualną.

I choć SpaceTourera 4X4 Ë Concept pokrywa szaro-biały kamuflaż, to bez problemu odróżnimy go od pozostałych wersji tego modelu. Projektanci Citroëna ożywili nadwozie auta czerwonymi akcentami, a do ekwipunku na bezdroża należą: osłony podwozia, inaczej ukształtowany przedni zderzak, relingi dachowe i... Łańcuchy na śnieg.

Citroën SpaceTourer 4X4 Ë Concept

W dość spokojnym wnętrzu pojawiło się wszystko, co najnowsze i najlepsze w Grupie PSA. Będziemy mogli więc skorzystać ze sterowania głosowego system infotainment Citroën Connect Nav, a także przenieść ekran swojego telefonu na ekran zamontowany w desce rozdzielczej. Inne udogodnienia na pokładzie uterenowionego SpaceTourera to wyświetlacz HUD, kamera cofania obejmująca kąt 180° i zapewniająca widok "z góry", czujniki monitorujące martwe pole, czy system ostrzegający przed kolizją i hamujący samoczynnie w razie potrzeby.

Na razie Citroën SpaceTourer 4X4 Ë Concept pozostanie w fazie auta pokazowego, ale francuski producent nie wyklucza wprowadzenia tej wersji do produkcji seryjnej. Więcej dowiemy się już w marcu podczas dni prasowych Salonu Samochodowego w Genewie.