Dacia szykuje tani kompaktowy model. To będzie strzał w dziesiątkę

Dacia szykuje samochód, który może namieszać na rynku. Rumuńska marka pracuje nad kompaktowym modelem, który wpisze się w gamie pomiędzy Sandero, Dustera i Joggera. Co o nim wiemy?

Jak namieszać na rynku w obecnych czasach? Kluczem do sukcesu może być właśnie wprowadzenie taniego i solidnego samochodu. Dacia w tej kategorii jest nie do pobicia. Sandero bije kolejne rekordy, Jogger sprzedaje się doskonale, a Duster niebawem zyska efektownego następcę. Do tego grona dołączy jeszcze jeden model - klasyczny "kompakt" z segmentu C. Czy to będzie przepis na jeszcze większy sukces tej marki?

Kompaktowa Dacia może być idealną odpowiedzią na drożejące samochody

Auta stają się coraz droższe, a wiele osób świadomie musi rezygnować z zakupu nowszego modelu ze względu na ceny. W efekcie park maszyn starzeje się w momencie, w którym powinien być odświeżany, aby walka o redukcję CO2 faktycznie miała sens.

Tu wchodzi więc Dacia, cała na biało. Cele marki są bardzo jasno postawione - nowy samochód ma być tani, dostępny, oszczędny i dobrze wyposażony. Oczywiście oznacza to szereg ustępstw, na przykład rezygnację z lepszych plastików czy szeregu systemów bezpieczeństwa.

Dacia Duster 2024 Nadchodząca nowa Dacia Duster wprowadzi odświeżoną stylistykę, która stanie się wyróżnikiem marki

Z tego powodu na przykład zdobycie kompletu gwiazdek w testach EuroNCAP nie będzie możliwe. Ale czy to jest ważne w momencie, w którym mówimy o nowoczesnej i dopracowanej konstrukcji?

Kompaktowa Dacia może powstać na platformie CMF-B

Wybór "mniejszej" platformy zdaje się być rozsądny - chodzi o niższe koszty produkcji i prostszą konstrukcję. Do tego Arkana pokazuje, że można na niej zbudować auto kompaktowe. Ten model można więc przyjąć za punkt wyjścia dla Dacii przy projektowaniu nowego auta.

Na pewno nie znajdziemy tutaj fajerwerków pod maską. Silniki będą oferowały niższą moc i zgodnie ze strategią marki wykorzystają zasilanie LPG. Obok nich może też pojawić się hybryda z rodziny E-TECH, tak jak ma to miejsce w Joggerze.

Póki co nowa Dacia jest jeszcze projektem "na papierze", ale wszystko wskazuje na to, że marka celuje w debiut rynkowy w okolicach 2026 roku. Nasi koledzy z motor.es przygotowali ciekawą wizję takiego auta, bazując na stylistyce nadchodzącej nowej generacji Dustera.