Dubaj: policja skonfiskowała 1097 samochodów za zbyt głośne wydechy
Nawet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest pewna granica tolerancji co do hałasu generowanego przez samochody. Dubaj wziął sprawy w swoje ręce - policja skonfiskowała tam dokładnie 1097 samochodów ze zbyt głośnymi wydechami.
Jeśli myśleliście, że skonfiskowanie kilku samochodów można nazywać "grubą akcją", to ta operacja zdecydowanie Was zaskoczy. Dubaj wziął na celownik właścicieli modyfikowanych samochodów. Ci z reguły mają tam sporą dozę wolności, aczkolwiek miarka jak widać się przebrała. Policja wzięła na celownik kierowców przekraczających prędkość i hałasujących w zamieszkałych obszarach. Efektem działań prowadzonych przez ostatni miesiąc jest konfiskata, uwaga uwaga, 1097 samochodów.
Tak, to nie pomyłka. Dubaj jest dumny ze swojej akcji
Policja rozpoczęła swoje działania 11 lutego i zakończyła je 17 marca. W tym czasie skupiono się na sprawdzaniu grup kierowców gromadzących się w okolicach Dubaju. Jak zapewne wiecie uwielbiają oni szaleć i popisywać się w swoich autach. Idea "arab driftu" i jazdy na dwóch kołach. Jak podkreśla Col Saif Al Mazrouei, szef dubajskiej policji, celem tej akcji jest także ograniczenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach. Wbrew pozorom to duży problem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie właściciele modyfikowanych aut i motocykli lubią popisywać się swoimi umiejętnościami w dużych grupach osób.
Dubaj: auta rekwirowane są nie tylko za modyfikacje wydechu
W Dubaju nielegalne są też między wszelkie powerboxy i modyfikacje silnika, które w wyraźny sposób zwiększają osiągi samochodu. W lipcu ubiegłego roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich weszło nowe prawo, które dokładnie reguluje zakres dopuszczalnego "tuningu". Tym samym policja skupiła się na dokładnej weryfikacji wszystkich kontrolowanych aut.
Co ciekawe wiele z nich to wielkie terenówki, na przykład Nissany Patrole czy stare Toyoty Land Cruiser. Nie zabrakło tutaj jednak także garści "ciekawszych" aut, takich jak Lamborghini (Huracan, Aventador czy Urus), Range Rovera Sporta SVR, Fordów Mustangów i wielu innych.
Policja może skonfiskować auto także za zbyt głośne słuchanie muzyki. Wiele aut zyskuje podrasowane systemy audio, dzięki którym dźwięk niesie się także na zewnątrz auta. Jest to niezgodne z nowym prawem obowiązującym w ZEA.
Los skonfiskowanych aut nie jest znany. Policja w Dubaju ma możliwość zezłomowania aut lub wykorzystania ich do służby. Niektóre pojazdy wrócą do właścicieli - o ile Ci usuną wszelkie zmodyfikowane elementy i przywrócą samochód do stanu fabrycznego.