Kolejna elektryczna Skoda na horyzoncie. To będzie odpowiednik Octavii

Enyaq to dopiero rozgrzewka. Skoda szykuje kolejny elektryczny model, nieco inny od pozostałych aut z grupy Volkswagena. Co go wyróżni?

Czesi stawiają na pełną elektryfikację. Po premierze dwóch modeli plug-in hybrid uznano, że będą one jedynie przejściowym rozwiązaniem. Marka skupia się na autach BEV, które według niej są przyszłością. Póki co jednak w gamie jest jedynie Enyaq, czyli dość spory SUV. To jednak w nieodległej przyszłości się zmieni. Elektryczna Skoda nie będzie jednak hatchbackiem (odpowiednikiem Volkswagena ID.3 i Cupry Born), a czymś zupełnie innym.

Nowa elektryczna Skoda może być liftbackiem

Krótko mówiąc - Czesi rozważają stworzenie elektrycznego odpowiednika Octavii. Marka w ten sposób chce przekonać do aut na prąd osoby, które dotychczas ich nie rozważały. Do tego nadwozie typu liftback ma być też atutem dla flot, które teraz chętnie korzystają z Octavii.

Poza tym niższe nadwozie to wiele korzyści, zwłaszcza pod kątem aerodynamiki. Jak wiadomo ta gra kluczową rolę w samochodach elektrycznych, a tutaj pozwoli to na zwiększenie zasięgi i zmniejszenie zużycia energii.

Elektryczna Skoda Elektryczna Skoda

Nowa elektryczna Skoda na pewno nie zyska natomiast nazwy Octavia. Zarząd marki kategorycznie odcina się od tego modelu, stawiając na nowe pomysły. Poza tym wszystko wskazuje na to, że przez Octavią jeszcze wiele lat rynkowej obecności, nim elektryki całkowicie wyprą samochody spalinowe.

Martin Jahn, szef marketingu Skody zauważa też, że czeska marka nie zamierza oferować wyłącznie SUV-ów, ani też nie chce być utożsamiana wyłącznie z takimi autami. To jedynie uzupełnienie oferty, a jej fundamentem mają być właśnie dość klasyczne wizualnie auta.

Skoda jako bazę wykorzysta platformę MEB - i nie tylko

W najbliższych modelach platforma MEB jest pewniakiem. Obecnie grupa Volkswagena dopracowuje jej nowe wydanie, opracowane z myślą o mniejszych samochodach. Będzie ono przednionapędowe.

Do tego rozwijana jest też nowa konstrukcja, w ramach projektu Artemis. Jednocześnie płyta PPE zostanie nieco bardziej upowszechniona. Oznacza to dużą rotację w konstrukcjach i możliwość stosowania najnowszych technologii.

Elektryczna Skoda "Octavia" to jednak dość odległy temat. Póki co najbliższą premierą marki jest Enyaq Coupe, który uzupełni ofertę tego modelu. Dopiero za dwa-trzy lata powinniśmy poznać kolejny samochód na prąd z Czech.