Taki samochód mógłby wyjechać z fabryki w Jaworznie. To odpowiedź na Teslę
Czy Izera wyjedzie na drogi? To coraz bardziej wątpliwy scenariusz. Niemniej fabryka w Jaworznie ma powstać, a z niej być może wyjadą samochody grupy Geely. Zeekr to jedna z firm, które mają podbić Europę. Ten model z kolei nazywany jest odpowiedzią na Teslę.
- Izera może nie wyjechać na drogi, ale fabryka w Jaworznie wciąż ma zielone światło
- To dałoby grupie Geely dostęp do Europy z pominięciem nowego wysokiego cła
- Taka fabryka oznacza też bardzo dużo nowych miejsc pracy
Izera to telenowela, która nie ma końca. Póki co projekt wciąż jest rozwijany, aczkolwiek informacji na jego temat mamy bardzo mało. Od ubiegłego roku nie było żadnych oficjalnych aktualizacji statusu prac, co może nieco martwić. Jednocześnie fabryka w Jaworznie, gdzie Izera miałaby powstawać, wciąż ma zielone światło.
W marcu podpisano list intencyjny z firmą Mirbud, która ma być odpowiedzialna za budowę zakładu. W maju z kolei miasto Jaworzno wydało zgodę na budowę. Tym samym teraz pozostaje czekać na wbicie pierwszych łopat. Od tego momentu do uruchomienia zakładu mają minąć zaledwie 23 miesiące.
Jeśli fabryka w Jaworznie faktycznie powstanie, to może być szansą dla grupy Geely
Tu oczywiście w grę wchodzą kwestie finansowania budowy. Jeśli Izera finalnie trafi na śmietnik, to rząd nie wyłoży swoich pieniędzy, aby zafundować Chińczykom prezent w postaci gotowej fabryki. Niemniej sama inwestycja przyniesie dużo dobrego, zwłaszcza w kwestii rozwoju gminy i nowych miejsc pracy. To także szansa na rozbudowę innych firm, które będą poddostawcami.
Od pewnego czasu Geely w Europie i w Polsce testuje modele z rodziny Galaxy (model E5). Samochody mają polskie tablice rejestracyjne i jeżdżą po różnych krajach. To sugeruje, że idea budowania pojazdów w Polsce cały czas jest na stole.
Tak prezentuje się Geely Galaxy E5
Tu pojawia się więc całe spektrum możliwości, gdyż ten zakład nie musiałby oferować wyłącznie jednego produktu. Portfolio grupy Geely jest ogromne - mamy tutaj Lotusa, Volvo, Smarta, Galaxy, Zeekra i chociażby Lynk&Co. Ta przedostatnia marka także powstaje z myślą o Europie.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć jakie marki należą do chińskich koncernów motoryzacyjnych
Nowy model, który lada chwila ujrzy światło dzienne, ma być odpowiedzią na Teslę. Zeekr 7X jest nieco większy, ma klasyczny design i bazuje na nieco zmodyfikowanej platformie SEA. Konstuknycjnie będzie to bardzo zaawansowany model, z instalacją 800V, szybkim ładowaniem z mocą 250 kW+ i z mocnymi silnikami.
Baterie w technologii NMC (niklowo-manganowo-kobaltowe) przygotowała firma CATL. Ich pojemność nie jest jeszcze znana.
Czy w Jaworznie zobaczymy więc produkcję chińskich samochodów?
Do końca tego roku wszystko powinno być jasne. Niemniej lepiej mieć fabrykę i miejsca pracy, nawet bez "polskiego samochodu", niż zostać z działką, marzeniami i tysiącami osób gotowymi do pracy.