Driving Skills For Life. Ford naprawia system szkolenia kierowców - i robi to dobrze!
Fundacja Forda przeprowadziła kolejne szkolenia kierowców. Po tym weekendzie, na Bemowie, ponad 200 młodych osób będzie jeździło bezpieczniej. A wszystko to za sprawą programu Driving Skills For Life.
Statystyki nie kłamią. Ogromna większość wypadków powodowana jest przez młodych kierowców - zwłaszcza tych przed 25 rokiem życia. I nie powinno to dziwić. Młodzieńcza fantazja, brak doświadczenia i słaby program szkolenia w Polsce, wpływają na taki stan rzeczy. Niestety, na kursach na prawo nadal jazdy uczymy się jak zdać egzamin. Najważniejsze elementów, które zwiększają bezpieczeństwo czy świadomość za kierownica, są całkowicie pomijane lub wręcz nieobecne. Ford wychodzi więc z odpowiedzią na taki stan rzeczy i bierze pod swoje skrzydła młodych kierowców, oferując im program Driving Skills For Life.
W Polsce szkolenia przeprowadzają doświadczeni instruktorzy ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy Tomasza Czopika. Pojechałem więc sprawdzić jak to wygląda od kuchni i na co zwraca się uwagę.
Ford Driving Skills Ford Life skupia się na wielu kluczowych elementach. Jednym z nich jest rozproszenie uwagi
Zacznę od plagi dzisiejszych czasów, czyli od telefonów komórkowych. Są z nami wszędzie, często odwracając naszą uwagę. Nieważne, czy siedzimy w restauracji ze znajomymi, jesteśmy na koncercie, w pracy czy właśnie w samochodzie. Fotografujemy, nagrywamy, sprawdzamy maile, grzebiemy w mediach społecznościowych. No i oczywiście dzwonimy oraz piszemy.
I to ta ostatnia czynność jest obecnie największym zagrożeniem za kierownicą. Statystycznie nawet rozmowa bez zestawu głośnomówiącego jest mniej groźna, niż trzymanie telefonu na udzie i pisanie smsa czy maila.
To właśnie pokazują instruktorzy podczas Driving Skills For Life. Jedno z zadań polegało na napisaniu, możliwie bez błędów tekstu jednocześnie prowadząc. O tym, że nikomu nie udało się nie najechać na pachołek nie trzeba wspominać.
Statystyka jednak poraża. Podczas pisania SMS-a na każde 30 sekund trwania tej czynności, przez aż 24 sekundy NIE PATRZYMY NA DROGĘ. Na autostradzie, jadąc przepisowe 140 km/h, pokonujemy w tym czasie jeden kilometr. Powtarzam: JEDEN KILOMETR, którego w rzeczywistości w ogóle nie dostrzegamy.
Szybkość, panowanie, technika i technologia
To trzy segmenty praktyczne. Uczestnicy trenują w nich hamowanie awaryjne z wysokiej prędkości, zachowanie podczas poślizgu nadsterownego oraz działanie systemów wspomagających kierowcę.
Są to kolejne elementy, z którymi nie poznacie się na kursie na prawo jazdy. Teoretycznie najprostsze zadanie to nie robienie nic, podczas gdy działają systemy asystujące. Tu jednak też trzeba nauczyć się z nimi współpracować. Obecnie część systemów działa samodzielnie a część jedynie wspomaga kierowcę.
Dużo trudniejszymi zadaniami okazały się próby awaryjnego hamowania czy opanowywania poślizgu nadsterownego. Tu nie ma innego rozwiązania niż po prostu ćwiczyć i się uczyć. Pamięć mięśniowa oraz właściwe odruchy są nabywane z czasem, a rodzą się z nimi wyłącznie wybitni kierowcy, najczęściej wyścigowi.
Share The Road, czyli dzielmy się drogą
Ostatnią kwestią, jaka jest poruszana na szkoleniach Ford Driving Skills For Life to ogólnoświatowa akcja „Share The Road”, czyli podziel się drogą. Chodzi o uświadomienie kierowców jak należy współdzielić drogę z rowerzystami. Oni również są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego, o czym wielu często zapomina.
Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, między innymi, jak wygląda widoczność z ciężarówki, czy z samochodu osobowego. Jak się okazuje, poprawnie poruszający się rowerzysta, nie zawsze będzie zauważony - nawet z auta osobowego. Oczywiście im większy pojazd, tym gorzej dla kolarza - łatwiej jest mu "zniknąć" w martwej strefie.
Szkolenia, które zmieniają kierowców - i są darmowe
Szkolenia Ford Driving Skills For Life mają niestety ograniczoną ilość miejsc dla uczestników, aczkolwiek są czymś szczególnie wartym uwagi. Otóż udział w nich jest darmowy. Dzięki temu wiele osób może po raz pierwszy poznać tajniki bezpiecznej jazdy bez wydawania nawet jednej złotówki.
Taki ruch sprawia, że później mogą oni decydować się na dodatkowe kursy, które pozwolą im rozwijać ich umiejętności. A to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Dodatkowo na stronie internetowej programu Forda możecie zapoznać się z serią kilkunastu filmów, które pomogą przyswoić teorię. Jeśli nie udało Wam się zapisać na szkolenie, to jest to zawsze dobry punkt wyjścia do rozwoju własnych umiejętności.
Moim zdaniem jest to fantastyczny projekt
Cieszę się, że Ford organizuje darmowe szkolenia dla młodych kierowców. Do tej pory w Polsce uczestniczyło w nich ponad 3500 osób. Smutne jest jedynie to, że tego typu elementy powinny być wykładane przed wypuszczeniem ludzi na drogi - już podczas kursu na prawo jazdy. Niestety, program nauki w naszym kraju nadal jest, delikatnie mówiąc, niedostosowany do rzeczywistości.