Ford Explorer ST z dodatkowym zastrzykiem mocy. Oficjalnie, od Forda

Jeśli uważacie, że Wasz Ford Explorer ST jest za mało sportowy, to Ford Performance przygotował mały bonus do dokupienia. Jest też haczyk.

Ford Performance od czasu do czasu, poza budowaniem fajnych samochodów sportowych, przygotowuje drobiazgi dodatkowo poprawiające osiągi, albo możliwości swoich modeli. Tym razem "ofiarą" wewnątrzfirmowych tunerów padł Ford Explorer ST, który może dostać lekki zastrzyk mocy dzięki zmianie oprogramowania.

Ford Explorer ST i tak jest mocny

Nawet standardowy Explorer ST nie cierpi na niedobory mocy. trzylitrowy silnik V6 ma doładowanie i osiąga 405 KM oraz 563 Nm.

Jeśli jednak Wam to nie wystarcza, udajecie się do Ford Performance i już samochód ma dodatkowe 30 KM oraz 47 Nm. Delikatne zmiany, polegające na samym przeprogramowaniu komputera, pozwalają uzyskać też nieco lepszy przebieg krzywej mocy w całym zakresie obrotów. Poza samą mocą, modyfikacjom ulega także praca przepustnicy oraz kalibracja dziesięciobiegowej, automatycznej skrzyni biegów.

Ford Explorer ST

Co ciekawe, pakiet podnosi moc tylko w przypadku przejścia na paliwo wyżej oktanowe (w USA to tzw. benzyna Premium).

Klienci, którzy chcą dokonać modyfikacji, nawet nie muszą jechać do dealera Forda. Po zamówieniu pakietu za 825 USD, otrzymają nie tylko program, ale i urządzenie ProCal 4 do samodzielnej kalibracji silnika. Plus pewnie instrukcję. Tak czy inaczej, można się bawić w tuning w domu.

I Ford Explorer ST nie straci przy tym gwarancji - tuning jest zatwierdzony przez centralę marki z błękitnym owalem.

Podobny pakiet Ford Performance wprowadził wcześniej do modelu Bronco. W terenowym Fordzie modyfikacjom ulega silnik 2.3 Ecoboost. Możliwości znacznie się zwiększają. Czterocylindrowa jednostka po tuningu osiąga 330 KM oraz 522 Nm, czyli niewiele mniej niż następny w gamie silnik V6 Ecoboost. Tu 2.7 litra bez modyfikacji pozwala na osiągnięcie 330 KM i 563 Nm.

Niestety, Ford Explorer ST nie jest u nas dostępny. Co najwyżej możemy skorzystać z ST Line. Również ma 3.0 Ecoboost, ale z układem hybrydowym. Ma nawet więcej mocy niż ST po tuningu. Ale PHEV z pakietem Ford Performance też by się nieźle sprawdził. W końcu miałby wtedy blisko 500 KM i 900 Nm. Czekamy na taką ofertę w Ford Polska.