Ford oraz Volkswagen oficjalnie ogłaszają rozpoczęcie współpracy. Skupią się na autach użytkowych

O rozmowach pomiędzy Fordem a Volkswagenem mówiło się od dawna. Teraz wszystko jest już jasne. Przedstawiciele tych producentów ogłosili zakres współpracy.

Podczas targów w Detroit szef Forda, Jim Hackett oraz szef Volkswagen AG, Herbert Diess, oficjalnie ogłosili nawiązanie współpracy pomiędzy tymi koncernami. Jest to więc wielki powrót do wspólnej produkcji po latach przerwy (ostatnim dziełem VW i Forda był model Sharan/Galaxy 1 generacji). Działania Forda i Volkswagena mają przede wszystkim na celu stworzenie atrakcyjnej oferty samochodów użytkowych. Pierwszym owocem tej współpracy będzie średnich rozmiarów pickup, który ma być oferowany globalnie. Później mają do niego dołączyć mniejsze i większe vany skierowane na rynek europejski. Wszystko wskazuje więc na to, że następna generacja modelu Caddy i Tourneo będzie właśnie dziełem Volkswagena i Forda.

Ciekawostką jest fakt, iż producenci nie wykluczają dalszych wspólnych działań na innych polach, w tym w segmencie samochodów osobowych. Mowa tutaj przede wszystkim o rozwoju systemów bezpieczeństwa, układów autonomicznej jazdy czy też napędów elektrycznych i hybrydowych.

Ford i Volkswagen podkreślają, że współpraca nie będzie opierała się na udziałów wzajemnych w kapitale obydwu firm. Ma to być klasyczna umowa partnerska z możliwością dalszego rozszerzenia działań.