Geneva International Motor Show znowu odwołane. Wydarzenie powróci w 2023 roku

Targi nie mają łatwych czasów, a pandemia je dodatkowo dobija. Geneva International Motor Show nie odbędzie się po raz kolejny, właśnie przez COVID-19.

Przynajmniej tak twierdzi Comité permanent du Salon international de l'automobileczyli organizator Geneva International Motor Show. GIMS po raz pierwszy odwołano w 2020 roku, gdyż początek imprezy zbiegł się z początkiem pandemii. Tegoroczna edycja także nie odbyła się z powodu kolejnych restrykcji.

Tym razem szwajcarskie wydarzenie zostało odwołane z dużym wyprzedzeniem, aczkolwiek argumentacja organizatorów sugeruje, że jest to raczej wymówka pozwalająca na spokojne przygotowanie kolejnej edycji, zaplanowanej na 2023 rok.

Geneva International Motor Show 2022

Wśród argumentów, które przemawiają za odwołaniem targów, pojawiają się przede wszystkim restrykcje dotyczące podróżowania i problemy z paszportami covidowymi, czyli tak zwanymi "green passami".

Geneva International Motor Show nie odbędzie się też z innego powodu

Chodzi o kryzys w branży motoryzacyjnej, związany z brakiem półprzewodników. Według organizatorów takie wydarzenie w dobie walki o każdy wyprodukowany samochód jest po prostu nie na miejscu. W ich opinii koncerny samochodowe muszą najpierw uporać się z tym problemem, a dopiero później mogą skupić się na inwestowaniu w targi.

Te jednak też się zmieniają. Najlepszy przykład to IAA Mobility, czyli następca targów we Frankfurcie. Ta impreza całkowicie zmieniła swoją koncepcję, dzieląc się na część biznesową i otwartą, ulokowaną w centrum Monachium.

Nowa koncepcja pozwoliła na przybliżenie motoryzacji wszystkim ludziom, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu reżimu sanitarnego. Według organizatora odbiór wydarzenia był bardzo pozytywny, choć nie brakowało też wielu negatywnych głosów.

Geneva International Motor Show 2022

Geneva International Motor Show też zmieni koncepcję

Szwajcarskie wydarzenie, będące najstarszym, również ma otworzyć się na nowe formy mobilności. Tylko w ten sposób marki chcą teraz docierać do nowych odbiorców. Co więcej, GIMS weszło we współpracę z Katarem, z którym organizować będzie siostrzane wydarzenie właśnie w tym kraju zlokalizowanym nad Zatoką Perską.

Tym samym pozostaje nam uzbroić się w cierpliwość i liczyć na to, że targi, nawet w nowej formie, powrócą do łask. Teraz jednak trudno przewidzieć, czy Geneva International Motor Show faktycznie odbędzie się w 2023 roku. Branża przeżywa tak ogromne zmiany i kryzysy, że przyszłość tej imprezy staje pod znakiem zapytania.