Honda Civic Type-R 2022 to ostatni niezelektryfikowany model marki. Pokochajcie prąd

Honda Civic Type-R 2022 oficjalnie ujrzy światło dzienne dopiero w przyszłym roku, jednak już teraz Japończycy uchylili rąbka tajemnicy. Czego możemy spodziewać się po nowym modelu?

Honda Civic Type-R jest otoczona swego rodzaju kultem. Fani tego modelu niechętnie spoglądają w stronę konkurencji, stawiając na japońskie rozwiązania. Co jak co, ale Honda akurat w kwestii budowy hothatchy ma ogromne doświadczenie. Zobaczymy więc jak zaprocentuje ono w przypadku nowego modelu.

Honda Civic Type-R miała być hybrydą, ale...

Japończycy długo ukrywali napęd, który pojawi się w tym aucie. Początkowo mówiło się o hybrydzie plug-in, która miała przekazywać moc na obie osie. Wszystko wskazuje jednak na to, że ta koncepcja została zarzucona. Honda podkreśla, że Civic Type-R 2022 będzie ostatnim w pełni spalinowym modelem marki, bez żadnego śladu elektryfikacji.

A to sugeruje, że pod maską pojawi się stosowana obecnie dwulitrowa benzyna z turbodoładowaniem. Nie zdziwi nas jednak delikatny przyrost mocy, co owocowałoby wartością 320-330 KM. Tym samym Civic Type-R 2022 stałby się jednym z najmocniejszych samochodów w swoim segmencie.

Do tego pozostanie on przednionapędowym autem. Taka moc na jednej osi może budzić wątpliwości, ale Honda pokazuje od dawna, że potrafi poradzić sobie z wartościami, które dla innych są już ponad granicą "do opanowania". Pomoże w tym z pewnością mechaniczna szpera. Do tego jedyną opcją będzie skrzynia manualna, ku uciesze purystów lubiących bawić się lewarkiem.

Honda Civic Type-R 2022 Honda Civic Type-R 2022

Honda Civic Type-R 2022 będzie też znacznie łagodniejsza z wyglądu

Obecna generacja, tak jak i poprzednik, to klasyczni "krzykacze". Wielkie skrzydło, mnogość przetłoczeń i wlotów powietrza oraz agresywne dodatki - tych samochodów nie da się pomylić z niczym innym. Tymczasem nowe wcielenie zdaje się być znacznie łagodniejsze. Pierwsze oficjalne zdjęcia zamaskowanego egzemplarza zdradzają nam wiele detali. Duży spoiler pozostaje na swoim miejscu, ale cała reszta będzie zdecydowanie wygładzona. Front cieszy ciekawą stylistyką, a tył przyozdobiony jest dodatkowo potrójną końcówką wydechu, ulokowaną centralnie. To ciekawy dodatek, który stanowi świetny "smaczek" stylistyczny w tym modelu.

Premiera nowego Civica Type-R obędzie się dopiero w przyszłym roku. Musicie więc uzbroić się w cierpliwość, licząc też na poprawę sytuacji na rynku.