Honda FCV Concept - Nadchodzi wodorowe społeczeństwo

Honda FCV swoją premierę miała w listopadzie ubiegłego roku w Tokio. Wtedy dowiedzieliśmy się trochę na temat wodorowych planów japońskiego producenta. Dziś auto debiutuje w Europie i wiemy o nim jeszcze więcej.

Pierwszą z informacji, o której należy wspomnieć, jest fakt, iż Honda planuje wprowadzenie swojego wodorowego samochodu do sprzedaży w pierwszej połowie roku 2016. Początkowo auto sprzedawane będzie w Japonii, a w ciągu kolejnych 12 miesięcy ma być dostępne na rynku amerykańskim oraz europejskim. Toyota Mirai będzie więc miała konkurencję.

FCV Concept nie jest pierwszym podejściem Hondy do samochodów napędzanych ogniwami paliwowymi. Były już bowiem FCX oraz FCX Clarity. W stosunku do nich jednak poprawie uległ cały układ zasilający. Na potrzeby konceptu FCV powstał bowiem nowy układ ogniw paliwowych, który w porównaniu do poprzedników jest mniejszy o 1/3, a jego moc wynosić ma ponad 100 kW, czyli blisko 140 koni mechanicznych.

Producent zapowiada też poprawę wydajności względem poprzedników o około 60%. Zgodnie z poprzednimi zapowiedziami Honda FCV Concept miała dysponować zasięgiem niespełna 500 kilometrów. Teraz jednak producent zapowiedział wzrost tej wartości do ponad 700 kilometrów. Tankowanie natomiast odbywać się ma w maksymalnie trzy minuty i ma być równie łatwe, co w przypadku samochodów z napędem konwencjonalnym.

Honda FCV Concept ma być częścią strategii japońskiego producenta na tworzenie społeczeństwa wodorowego i bezemisyjnego. Zgodnie z założeniami Hondy technologie hybrydowe, elektryczne i wodorowe staną się bowiem niebawem wiodącymi i wyznaczającymi dalszy kierunek rozwoju motoryzacji. Czy tak faktycznie się stanie?

 Bądź na bieżąco i zobacz naszą stronę Salonu Samochodowego w Genewie!