Hyundai Kona 2023 bez tajemnic. Jest większy i praktyczniejszy

Jest większy i praktyczniejszy, a do tego świetnie wygląda. Hyundai Kona 2023 może być bestsellerem na rynku. Oto co oferuje ten model.

Koreańczycy wciąż działają na najwyższych obrotach. Dopiero co na rynek trafił IONIQ 6, a w Korei zadebiutował nowy Grandeur, a już mamy kolejną nowość. Hyundai Kona 2023 rozwija koncepcję poprzednika, uzupełniając ją o to, czego tam najbardziej brakowało. Dostajemy więc atrakcyjne auto z większą przestrzenią bagażową, przestronniejszym wnętrzem i lepszym wyposażeniem.

Hyundai Kona 2023. Sam rozstaw osi zwiększył się o 6 centymetrów

Przede wszystkim koreańska marka zdecydowała się na powiększenie tego auta. Poprzednik plasował się idealnie pomiędzy segmentem B i C, co było jego zaletą, ale też i wadą. Cierpiał na tym bagażnik, a tylna kanapa oferowała ograniczoną ilość miejsca.

W nowym modelu jest znacznie lepiej. Rozstaw osi zwiększono aż o 6 centymetrów, a całkowita długość jest o 14,5 cm większa. Dodatkowe milimetry przypadły też na szerokość samochodu, sięgającą 1825 mm.

Co znajdziemy pod maską? Otóż Hyundai póki co chwali się specyfikacją dla aut spalinowych - i to na rynek koreański. Tutaj interesuje nas hybryda, która bazuje na jednostce 1.6 i generuje 141 KM. To lekko unowocześniona wersja napędu, który już znamy z poprzedniej generacji tego auta.

Hyundai Kona 2023 Poza tym w gamie dostępna jest jednostka 1.6 T-GDI, oferująca 197 KM i 265 Nm momentu obrotowego. Tutaj nowość stanowi 8-biegowa skrzynia DCT, przeszczepiona z modelu i30 N. Ten motor powinniśmy też zobaczyć w europejskiej gamie modelu.

W Korei Południowej dodatkowo dostępny jest także silnik 2.0 (wolnossący), który generuje 147 KM. Moc trafia na przednie koła za pośrednictwem przekładni CVT.

Wersja elektryczna wciąż nie została oficjalnie ujawniona

Możemy być jednak pewni, że będzie bliźniakiem Kii e-Niro. To oznacza akumulator o pojemności 64,8 kWh i silnik oferujący 204 KM. Takie wartości zadowolą z pewnością wiele osób.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Otóż Hyundai Kona 2023 ma znacznie większy bagażnik i lepiej zaprojektowane wnętrze. Na przykład wybierak skrzyni biegów wykonano w technologii by-wire, co pozwoliło na wygospodarowanie dodatkowego miejsca na schowki. Koreańczycy obiecują też więcej miejsca dla pasażerów na szerokość.

Do tego dostaniemy tutaj oświetlenie LED, komplet systemów bezpieczeństwa, elektrycznie sterowaną pokrywę bagażnika, aktualizacje online, dostęp do auta za pomocą NFC (z poziomu smartfona lub smartwatcha) oraz wiele innych dodatków.