Hyundai Pony Coupe powrócił. Oryginalny prototyp z 1974 roku odrodził się na nowo

Oryginał nie przetrwał próby czasu, ale plany auta zachowały się w archiwach. A to wystarczyło, aby prototypowy Hyundai Pony Coupe z 1974 roku powrócił na drogi. Nad budową tego auta czuwał sam Giorgetto Giugiaro.

Uwielbiam historie aut, które "zaginęły, ale powróciły". Kilka lat temu BMW odbudowało swój prototyp o nazwie Garmisch, skradziony tuż po premierze w latach siedemdziesiątych. Teraz identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku tego samochodu. Hyundai Pony Coupe z 1974 roku został zniszczony, ale zachowały się oryginalne rysunki, które opracował sam Giorgetto Giugiaro.

Teraz ta koreańska marka wspólnie ze studiem Giugiaro, prowadzonym przez syna mistrza deski kreślarskiej, chwali się odbudowanym egzemplarzem. Jego premiera odbędzie się podczas Concorso d'Eleganza Villa d'Este.

Hyundai Pony Coupe z 1974 roku wygląda niczym "czwarty samochód z trójki asów"

Isuzu, Audi i BMW (kliknijcie tutaj, aby o nich przeczytać) - trzy zbliżone do siebie auta ze studia Italdesign przeszły do historii jako jedne z najbardziej udanych projektów Giugiaro. Hyundai Pony Coupe, choć oficjalnie nie zalicza się do tej grupy, mógłby spokojnie stanąć obok wyżej wymienionych samochodów.

Hyundai Pony Coupe 1974

Choć na rynek Pony trafiło już jako czterodrzwiowy hatchback, to na świat przyszło w formie efektownego Coupe. Giugiaro skupił się na połączeniu "futurystycznych" jak na tamte czasy linii, klinowatej sylwetki i minimalistycznego wnętrza.

To właśnie ten model dał początek Hyundaiowi jako producentowi samochodów osobowych. Resztę historii doskonale znamy - od marki, którą uznawano za tanią i niszową, przeszedł drogę do jednego z najpotężniejszych koncernów na świecie. Teraz to Koreańczycy wyznaczają wiele trendów na rynku, a inni za nimi podążają.

Hyundai chętnie odwołuje się do historii. SangYup Lee, szef stylistów marki, stara się w nowych modelach zawierać elementy wywodzące się z pierwszych aut marki. Widać to w IONIQ-u 5, Grandeurze i prototypowym modelu N Vision 74.

Hyundai Pony Coupe 1974

Teraz odbudowany Hyundai Pony Coupe stanie tuż obok N Vision 74 podczas Concorso d'Eleganza Villa d'Este

Nad jeziorem Como będzie miała miejsce oficjalna premiera tego samochodu. Na tę okazję z Korei przyleciał także studyjny model z zeszłego roku, któremu zwiastowano produkcję seryjną. Informacjom tym zaprzeczył Hyundai (niestety), ale przynajmniej teraz będzie można zobaczyć obydwa samochody stojące "drzwi w drzwi".