Jak działa katalizator? Ten film pokazuje to w doskonały sposób

Jak działa katalizator? Urządzenie to montowane jest w każdym nowym samochodzie od ponad 20 lat, jednak niewiele osób wie co dzieje się w tej metalowej puszce.

Katalizator ma jeden ważny cel - zmniejszyć toksyczność spalin. Jak to jednak wygląda od kuchni, w środku tego urządzenia? Jak działa katalizator? Zobaczcie sami.

Przezroczysty katalizator prawdę Ci powie

Kanał Warped Perception przygotował ciekawy film, w którym pokazuje jak działa katalizator. Dzięki specjalnie przygotowanej przezroczystej obudowie można zobaczyć, co dzieje się w tym urządzeniu. Katalizatory są obowiązkowe od momentu wprowadzenia normy Euro 1, czyli od 1 stycznia 1993 roku. Regularnie stosowano je jednak już wcześniej, bo od 1986 roku.

Celem katalizatora jest filtrowanie i zobojętnianie spalin z silnika, tak aby to, co wydostaje się z rury wydechowej, było możliwie najczystsze. Katalizator montowany jest pomiędzy kolektorem wydechowym a tłumikiem, a swoją formą przypomina walec.

W środku znajduje się nośnik, który jest faktycznie filtrującą strukturą. W zależności od rozwiązania ma formę plastra miodu lub starannie połączonych ze sobą cienkich prostokątów.

Kolejnym elementem jest powłoka pośrednia o porowatej strukturze. Jej zadaniem jest przechwytywanie większych cząsteczek i przygotowanie spalin do przejścia przez powłokę katalityczną. Ta, za pośrednictwem specjalnych pierwiastków, wchodzi w reakcje chemiczne i katalityczne ze spalinami. Składa się ona głównie z rzadkich i bardzo drogich pierwiastków, w tym między innymi platyny. Z tego powodu katalizatory są tak często kradzione - złodzieje potrafią się na nich dorobić.

Jakie temperatury panują w katalizatorze?

Katalizator pracuje we właściwy sposób w optymalnym zakresie temperatur. Przyjmuje się, że najnowsze konstrukcje funkcjonują już od 200 stopni, zaś standardowy zakres pracy to 400-800 stopni. Działanie katalizatorów analizują specjalne czujniki, czyli o nazwie sonda lambda. To one przekazują do komputera silnika szereg informacji, dzięki którym samochód pracuje w prawidłowy sposób.

Usuwanie katalizatora jest zabronione

Katalizatory są elementem wymaganym prawnie - dlatego też ich wycinanie jest zabronione. Auto bez katalizatora nie przejdzie przeglądu technicznego - oczywiście jeśli diagnosta zauważy jego brak