Jak powstają korki na drogach? Ta prosta gra idealnie to wyjaśnia

Jak powstają korki na drogach? Czasami pewnie widzicie zatory, których nie generuje żaden wypadek lub inna sytuacja. O co więc chodzi?

Nie spodziewałem się, że ponad godzinę spędzę nad prostą aplikacją, która pozwala zrozumieć jak powstają korki na drogach. Każdy kierowca oczywiście ma z nimi doświadczenie i doskonale wie co je powoduje. Jednak spojrzenie na ten temat z punktu widzenia sterowania infrastrukturą pozwala lepiej zrozumieć samą genezę problemu.

Dobra infrastruktura, właściwa przepustowość

Ta prosta gra online (LINK) pozwala Wam na stworzenie własnego ruchu na różnych elementach dróg. Są tutaj dostępne ronda, skrzyżowania, wjazdy i zjazdy oraz inne formy węzłów, które mogą powodować najróżniejsze utrudnienia. Do tego mamy ogromną elastyczność. Gra pozwala na ustawianie świateł, sterowanie tempem i gęstością ruchu oraz kierunkami, w których poruszają się dane auta.

Ta gra pokazuje także jak ważne jest stosowanie jazdy na suwak. To szczególnie interesujący element układanki w perspektywie nowych przepisów, które jak na tę chwilę zdają się być wciąż martwe.

Jak powstają korki na drogach?

Szerokość drogi ma wpływ na płynność ruchu

Kolejna ciekawostka - doskonale odwzorowano tutaj wpływ szerokości drogi na płynność ruchu. Jest to szczególnie interesujące przy symulacji zjazdu z rampy na drogę szybkiego ruchu, gdzie duża liczba aut włącza się do znacznie szybszego i gęściejszego ruchu. W tym przypadku warto także pobawić się dozwolonymi prędkościami i odstępami pomiędzy autami - to naprawdę daje do myślenia!

To powinno być elementem szkolenia nowych kierowców

Myślę, że taka aplikacja powinna zostać wprowadzona jako element szkolenia przy kursie na prawo jazdy. Uzmysłowiłoby to wielu osobom, że właściwy odstęp od poprzedzającego auta i właściwe dobieranie pasa ruchu (np. zjazd na lewy pas celem ułatwienia wjazdu osobom włączającym się do ruchu z pasa rozbiegowego) jest kluczem do płynnej jazdy. Jak powstają korki na drogach?