KIA szykuje ofensywę modelową. Nowe modele zapowiadają się wyjątkowo ciekawie

Już za kilka dni poznamy cały przekrój nowych elektryków z Korei. KIA szykuje się do premiery dwóch samochodów koncepcyjnych, zapowiadających produkcyjne wersje. Do tego ujawniona zostanie specyfikacja modelu EV5, czyli kompaktowego SUV-a, który będzie rywalem między innymi Skody Elroq i Volkswagena ID.4.

KIA podkręca tempo i szykuje się do jeszcze większej rynkowej ekspansji. Obecnie w ofercie tej marki dostępne są dwa kluczowe modele z rodziny EV - EV6 i EV9. Ten drugi dopiero wchodzi na rynek, a za sprawą swojej specyfikacji bierze na celownik samochody z segmenty premium.

Koreańczycy mają znacznie większe ambicje. Kilka tygodni temu poznaliśmy elektrycznego SUV-a EV5, szykowanego z myślą o rynku europejskim i azjatyckim. Dołączą do niego dwa kolejne modele, które póki co "zapowiedziano" jedynie grafikami prezentującymi ich sylwetki.

KIA już w przyszłym roku będzie miała pięć kluczowych modeli elektrycznych

A w zasadzie sześć, bo do rodziny EV można dołączy elektryczne wydanie modelu Niro. Tutaj jednak Koreańczycy podkreślają, że jest to dla nich osobna linia modelowa, poszerzająca jedynie portfolio modelowe.

Czego więc możemy spodziewać się po nowych autach? Jeden z prezentowanych modeli może być zapowiadaną od dawna Kią EV3/EV4, czyli kompaktowym modelem, rywalizującym z Volkswagenem ID.3. Prace nad tym autem potwierdzono już kilka miesięcy temu, a jeden z samochodów z prezentowanej grafiki zdaje się wpisywać w wytyczne tego segmentu.

KIA EV nowe modele

"Mała" elektryczna KIA wykorzysta cały dobrobyt platformy E-GMP. Oznacza to napęd na tylną oś lub opcjonalnie na cztery koła, oraz obecność instalacji 800V. Ta zapewni z kolei bardzo szybkie ładowanie z mocą sięgającą 200-250 kW. Akumulator w kompaktowym modelu powinien oferować około 50-70 kWh pojemności.

Drugi samochód z grafiki Kii jest znacznie ciekawszy. Przypomina nieco usportowione wydanie EV6

Koreańczycy kilka miesięcy temu pożegnali na dobre Stingera. Od razu podkreślono jednak, że miejsce na flagowca w gamie nie może się zmarnować. Tutaj taką rolę pełni obecnie KIA EV6 GT, oferująca 585 KM.

KIA EV nowe modele

Być może KIA szykuje więc usportowioną wersję EV6, oferującą atrakcyjniejszą stylistykę i mocniejsze napędy w standardzie. Tutaj jednak trzeba poczekać na oficjalną premierę, czyli do 12 października.

Pewne jest to, że w przyszłym roku w ofercie tego producenta będzie łącznie 5 nowoczesnych elektryków z rodziny EV, a także model Niro EV, kierowany do mniej wymagających klientów. Tym samym europejskie marki będą musiały wziąć się do roboty, jeśli nie chcą stracić swojego udziału w rynku.