Kia Sportage kończy 30 lat. Wszystko zaczęło się od Bongo

KIA Sportage, czyli niezmiennie jeden z najpopularniejszych modeli tej marki, kończy w tym roku 30 lat. Można śmiało powiedzieć, że był to jeden z pierwszych pełnoprawnych SUV-ów, choć pierwsza generacja wywodzi się konstrukcyjnie z dostawczaka Mazdy.

A wszystko zaczęło się od Bongo - Mazdy Bongo oczywiście. Współpraca Koreańczyków i Japończyków pozwoliła tym pierwszym na pozyskanie ramy i silników z dostawczego auta. Kto by pomyślał, że na takiej konstrukcji powstanie SUV, do tego dość ciekawy na swoje czasy. Kia Sportage zadebiutowała 30 lat temu podczas targów w Tokio i od tamtej pory jest jednym z kluczowych modeli tej marki.

Kia Sportage 1993

Pierwsza Kia Sportage wyglądała jak SUV, ale miała cechy rasowej terenówki

Konstrukcja ramowa dawała tutaj odpowiednią wytrzymałość, a opcjonalny napęd na cztery koła (z blokadą rozkładu mocy 50:50) pozwalał na zabawy w trudnych warunkach. Do tego do wyboru były różne warianty nadwoziowe. Obok klasycznego pięciodrzwiowego do oferty trafiła też wersja 3-drzwiowa, także z otwieranym miękkim dachem.

Tym samym Kia niejako konkurowała tym samochodem także z Toyotą RAV4. Co więcej, to było pierwsze auto tej marki, które oferowano globalnie. Przez pewien czas pięciodrzwiowe wersje powstawały w zakładach Karmanna w Niemczech, aby zaspokoić potrzeby klientów w Europie.

Kia Sportage 1993

Druga generacja Sportage'a była już dużo bardziej cywilizowanym samochodem

Doskonale pamiętam, że w momencie premiery to auto zaskoczyło wiele osób. Nie było to zaskoczeniem - kosztowało mniej od konkurentów, a niczego mu nie brakowało. To właśnie Sportage pozwolił zbudować mocną pozycję marki, którą wzmocniła trzecia generacja, w mojej opinii najefektowniejsza wizualnie.

Teraz na rynku mamy już piąte wcielenie tego samochodu. Do sprzedaży trafi specjalna "urodzinowa" oferta

Z okazji 30-lecia modelu Kia przygotowała specjalną wersję Anniversary Edition. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim czarne wykończenie górnej części auta - szyb i listew ozdobnych. Na czarno polakierowano też felgi i grill. To wszystko kontrastuje z nowym odcieniem lakieru Wolf Grey. Do wyboru będą także inne kolory: Deluxe White, Casa White, Pearl Black, Penta Metal i Experience Green.

Wyposażenie tego auta nie pozostawi niczego do życzenia, gdyż znajdzie się tutaj absolutnie wszystko. Skórzana tapicerka, pełne multimedia z cyfrowymi wskaźnikami i komplet systemów wspierających kierowcę to standard w tym modelu.

Kia Sportage Anniversary Edition

Wersja Anniversary Edition trafi do sprzedaży pod koniec września. Warto dodać, że w ciągu tych 30 lat Kia sprzedała ponad 7 milionów egzemplarzy Sportage'a.