Kobieta w ciąży za kierownicą – czy musisz zapinać pasy bezpieczeństwa i czy możesz liczyć na tańsze OC?

Bez względu na to, co słyszysz dokoła, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do jazdy samochodem. Co więcej, auto gwarantuje Ci wygodę, dzięki której nie musisz marznąć na przystankach autobusowych czy dźwigać ciężkich zakupów.

Materiał powstał przy współpracy z mubi.pl

Pasy bezpieczeństwa – można, trzeba czy lepiej nie zapinać?

Polskie prawo drogowe jasno mówi o tym, że kobiety o widocznej ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Tym samym kodeks drogowy błędnie sugeruje przyszłym mamom, że zapięte pasy bezpieczeństwa są niebezpieczne dla płodu. Wiele kobiet myśli, że skoro prawo zwalnia z obowiązku korzystania z pasów, prawdopodobnie pasy mogą uszkodzić dziecko podczas wypadku. Czy tak jest rzeczywiście?

Prawodawca zwalnia kobiety w ciąży z obowiązku zapinania pasów przede wszystkim przez wzgląd na ich komfort, a nie bezpieczeństwo. Mit o tym, że pasy mogą uszkodzić płód już dawno obaliła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Rada podkreśla, że tylko pasy bezpieczeństwa mogą uratować życie kobiety w ciąży i jej dziecka podczas wypadku. – tłumaczy ekspert ds. porównywania ofert OC z Mubi.pl, którą w aktualnym spocie telewizyjnym reklamuje Krzysztof Hołowczyc. 

Pasy bezpieczeństwa warto zapinać, pomimo dyskomfortu. Jeśli dojdzie do wypadku z Twoim udziałem, a nie będziesz miała zapiętych pasów, poduszki powietrzne mogą uszkodzić Twoje ciało (a przede wszystkim brzuch), jako że działają one poprawnie jedynie przy zapiętych pasach bezpieczeństwa. 

Komfort i bezpieczeństwo za kółkiem

Przekonaliśmy Cię do jazdy z zapiętymi pasami? Świetnie! Jeśli chcesz jeszcze bardziej poprawić komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu w ciąży, pamiętaj o tych zasadach:

  • Pasy bezpieczeństwa powinnaś zapinać w taki sposób, aby dolny pas ciasno przylegał do miednicy poniżej brzucha. Górny pas powinien przechodzić przez bok brzucha, a następnie między piersiami, ale pod żadnym pozorem nie może przecinać brzucha
  • Na rynku dostępne są tzw. adaptery dla kobiet w ciąży do jazdy samochodem z zapiętymi pasami. Są one przydatne szczególnie dla niskich kobiet, którym pasy rozjeżdżają się podczas jazdy w różnych kierunkach. Adapter składa się z poduszki umieszczanej pod pośladkami, a także pasa przymocowanego do pasa bezpieczeństwa i ściągającego go w dół pod brzuch ciężarnej. 
  • Podczas prowadzenia pojazdu zdejmij niepotrzebne ubrania wierzchnie, które mogą ograniczać Twoją motorykę.
  • Zadbaj o to, by prowadząc auto, siedzieć możliwie jak najgłębiej w fotelu, czyli tak, aby plecy dotykały do oparcia. Oparcie powinno być ustawione możliwie pionowo. 
  • Pod żadnym pozorem brzuch nie powinien dotykać kierownicy

Czy kobiety w ciąży płacą mniej za OC?

Aby to sprawdzić, korzystamy ze wspomnianej już porównywarki ubezpieczeń samochodowych. Obliczenie OC w porównywarce Mubi.pl zajmuje zaledwie 3 minuty, więc szybko okazuje się, że to czy kobieta-kierowczyni jest w ciąży czy nie, nie jest przez ubezpieczycieli w ogóle sprawdzane

Nic dziwnego – z jednej strony ubezpieczyciele mogliby co prawda założyć, że kobiety w ciąży jeżdżą uważniej, z drugiej – w wielu przypadkach ciąża oznacza obniżone koncentrację i refleks, a także wzmożoną senność. Ciąża nie stanowi więc podstawy do tego, by stawkę OC podnosić lub obniżać, zwłaszcza że w Polsce wciąż brakuje twardych danych statystycznych, mówiących o wypadkach komunikacyjnych z udziałem ciężarnych za kółkiem.

Wg statystyk porównywarki ubezpieczeniowej Mubi.pl, średnio kobiety płacą w Polsce 890 zł za OC. I to właśnie na taki wydatek powinna się przygotować każda ciężarna. 

Nowy członek rodziny to wzmożone koszty. Z pewnością więc liczyłaś jednak na tańsze OC? Nic straconego! Istnieje wiele innych sposobów na to, by obniżyć stawkę swojego ubezpieczenia. O najskuteczniejszych z nich przeczytasz na stronie kalkulatora taniego OC w artykule „OC od 311 zł nawet w 3 minuty na Mubi. Kalkulator taniego OC 2019”