Lancia chwali się nową stylistyką. Pu+Ra to "słowo-klucz"

Lancia powraca do gry - i ma apetyt na sukces. Włoska marka ujawniła dzisiaj nową stylistykę dla nadchodzących modeli. Nim ją jednak zobaczycie przygotujcie się na spore zaskoczenie.

Zacznijmy od konkretów. Już w 2024 roku zadebiutuje całkowicie nowa Lancia Ypsilon. Będzie to nie tylko pierwszy od lat nowy samochód marki. To także ostatnie auto spalinowe, które zobaczymy z tym logotypem. Po Ypsilonie czeka nas już stricte elektryczna przyszłość, do tego pełna ciekawych premier.

Włosi powracają bowiem do gry. Po latach "śpiączki klinicznej", podczas której oferowano tylko jeden model (Ypsilon) i to tylko we Włoszech, marka z Turynu znowu szykuje się do europejskiej ekspansji.

Chce tego dokonać z trzema autami - wspominanym nowym Ypsilonem, "Aurelią" - miejskim crossoverem i Deltą, kompaktowym modelem. Lancia ma stanowić dopełnienie rodziny premium, budowanej w grupie Stellantis wspólnie z Alfą Romeo i z DS-em.

Lancia nowe logo 2022

Lancia ujawniła nowe logo

Pierwszą dużą zmianą jest wyraźnie odświeżony logotyp marki. W dobie upraszczania symboli marek, Włosi postawili na grafikę 3D i połączenie klasyki z nowoczesnością.

Zachowano więc charakterystyczną kombinację tarczy z okrągłym wypełnieniem i z "włócznią", tak jak i niebieski kolor. Grafika jest jednak nieco nowocześniejsza, a napis Lancia wykonano opracowanym od podstaw fontem.

Włosi inspirację czerpią ze sztuki, architektury i z... mebli. Krótko mówiąc - na warsztat wzięto to, z czego słyną Włochy. Te elementy mają być także widoczne w stylistyce nowych Lancii oraz w ich wnętrzach.

Niestety Włosi nie pochwalili się żadnym studyjnym autem

To co widzicie nie jest żadną "myszką gamingową". To "manifest designu" i zapowiedź tego, co nas czeka w nadchodzących modelach.

Przede wszystkim wyróżnikiem nowych Lancii stanie się charakterystyczny grill. Motyw litery T powtarza się tutaj od lat, a teraz będzie dodatkowo wyróżniony sygnaturą świetlną.

Linia boczna ma być bardzo miękka i płynna, zaś tył czerpać będzie z kultowego Stratosa.

Lancia stylistyka 2022

Włosi design Lancii nazywają Pu+Ra, co oznacza Pure&Radical. Kombinacja przeciwieństw ma tworzyć ciekawy efekt wizualny, który przyciągnie uwagę i pozwoli na wyróżnienie tych samochodów z tłumu.

Tak wygląda teoria. A co z praktyką, czyli kiedy zobaczymy jakieś auta marki?

Nowa Lancia Ypsilon ma trafić na rynek już w 2024 roku. A to oznacza, że najprawdopodobniej już za kilka miesięcy zobaczymy zdjęcia produkcyjnej wersji tego samochodu. Kolejne auta są nieco bardziej odsunięte w czasie - ich premiery zaplanowano na lata 2025-2028.