Stellantis testuję platformę e-VMP. Będzie bazą dla elektrycznych SUV-ów

Stellantis szykuje nową platformę, która stanie się bazą dla rodziny elektrycznych SUV-ów. Nosi ona nazwę e-VMP i zadebiutuje już niebawem. Oto co o niej wiemy.

Można odnieść wrażenie, że prace prowadzone wewnątrz grupy Stellantis są bardzo chaotyczne. Z jednej strony dostajemy bowiem zapowiedzi trzech kluczowych platform (STLA Small, Medium i Large), a z drugiej obecne konstrukcje są dalej rozwijane. W drodze jest kolejna nowość - nosząca nazwę e-VMP. To unowocześniona wersja platformy e-CMP, lepiej dostosowana do elektryfikacji. Oto co o niej wiemy.

Stellantis szykuje platformę e-VMP. To fundamenty dla nowej rodziny modeli

Za rozwój tej platformy odpowiedzialne jest francuskie skrzydło koncernu, a bazą stała się oczywiście konstrukcja e-CMP. Ta, w zelektryfikowanym wydaniu, zadebiutowała już w modelu e-308.

Warto jednak zauważyć, że bateria o pojemności 54 kWh nie jest najlepszym wyborem do kompaktowego SUV-a. Z tego powodu szykowana jest nowa wersja tej konstrukcji, lepiej sprawdzająca się w takich pojazdach.

Nasi koledzy z portalu motor.es przyłapali pierwszego muła testowego w akcji. Nosi on nadwozie przedliftowego Citroena C5 Aircross, aczkolwiek już gołym okiem widać, że jest to jedynie zmyłka dla fotografów.

Peugeot e-3008

W oczy rzuca się tutaj nieco większy rozstaw osi oraz widoczne spod nadwozia elementy akumulatorów. Sugeruje to, że ich pojemność będzie zdecydowanie większa - być może bliża 80 kWh.

Taka wartość będzie gwarancją lepszego zasięgu. W połączeniu z wydajnymi silnikami elektrycznymi może to być gwarancją naprawdę udanego pojazdu.

Stellantis wprowadzi platformę e-VMP w modelu e-3008

Ma to być pierwszy samochód, który wykorzysta tę konstrukcję. Wszystko wskazuje bowiem na to, że następca obecnego 3008 będzie już w pełni elektryczną konstrukcją. To odważny, ale i sensowny ruch ze strony marki - zwłaszcza w perspektywie działań regulatorów w Unii Europejskiej, stawiających coraz większy nacisk na auta na prąd.

Poza tym Stellantis nie zmienia obranego przez siebie kierunku. Koncern ten szykuje potężną ofensywę modelową, opierającą się głównie na autach na prąd.

Już niebawem na rynek trafi wiele ciekawych nowości, takich jak Jeep Avenger czy elektryczny Dodge Charger Daytona. Na spalinowe nowości nie mamy z kolei co liczyć - te są już w odwrocie.