Lucid Air tańszy i mocniejszy od Tesli S

Tesla ma powody do obaw. Na rynku debiutuje właśnie poważny gracz, zamierzający wyrwać jej z rąk palmę pierwszeństwa. I dzięki właściwemu przygotowaniu Lucid Motors ma ku temu wszelkie predyspozycje.

Cena, moc, zasięg - czy tyle wystarczy, by zdobyć przewagę nad pionierem segmentu prestiżowych, elektrycznych limuzyn? Tego dowiemy się już niedługo, ponieważ na rynku debiutuje właśnie najgroźniejszy konkurent Tesli, w dodatku pochodzący tak jak ona z Doliny Krzemowej w Kalifornii. Mowa oczywiście o Lucid Motors i jego pierwszym modelu nazwanym Air.

Lucid Air tańszy i mocniejszy od Tesli S

Lucid Motors Air to nic innego, jak odpowiedź na Teslę Model S. Oba auta to ultraszybkie limuzyny zasilane na prąd. Nowy gracz z Doliny Krzemowej ma jednak apetyt na większy kawałek tortu i zamierza przekierować do siebie także klientów gotowych kupić Mercedesa Klasy S, BMW Serii 7 czy Lexusa LS500h. Air jest co prawda minimalnie mniejszy od przytoczonych limuzyn, ale oferuje porównywalną ilość miejsca.

Rozsądnie skalkulowane ceny sprawiają, że zapowiedzi Lucida przestają być czczymi pogróżkami. Cennik bezemisyjnej limuzyny otwiera kwota 52 500 dolarów, czyli w przeliczeniu tylko 210 000 zł. To niemal o 16 000 dolarów (około 64 000 złotych) mniej niż za podstawową wersję Modelu S Tesli. To czyni z limuzyny Lucida naprawdę atrakcyjną propozycję - zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nowoczesny, elektryczny napęd samochodu.

Lucid Air tańszy i mocniejszy od Tesli S

Trzeba jednak nadmienić, że za tę cenę dostaniecie bazowy, 400-konny wariant. I tutaj też Lucid pokonuje Teslę, która w najtańszej odmianie Modelu S montuje 360-konny układ elektryczny. Jakby tego było mało, Lucid Air przejedzie na jednym ładowaniu prawie o 50 km więcej (w sumie 384 km) od Tesli Modelu S (336 km zasięgu). Reszta parametrów nie została jeszcze ujawniona, choć wiemy, że prawdziwym ciosem wymierzonym w Teslę ma być 1000-konna wersja modelu Air. Cena tego wariantu przekroczy 100 000 dolarów (ponad 400 000 złotych), ale dokładnej kwoty firma jeszcze nie podała.

Lucid Motors Air trafi do czekających klientów na początku 2018 roku. Co ciekawe, pierwsze egzemplarze Lucida Air będą napędzane przez 1000-konne elektryczne serce. Słabszy i tańszy wariant dołączy do oferty później.