Miało być "tylko luksusowo". Będzie tani SUV w miejsce Klasy A

Mercedes Klasy A zostanie z nami dłużej, a do tego zyska następcę. Nowa strategia marki ze Stuttgartu poległa jeszcze przed jej pełnym wdrożeniem.

Jak być może pamiętacie, marka ze Stuttgartu ogłosiła, że stawia na droższe samochody i chce być wyżej pozycjonowana. Mercedes Klasy A miał zniknąć, a najtańszym samochodem w marce został model CLA. I tak się stało, ale tylko... na chwilę. Niemcy muszą szybko wycofać się z nowej koncepcji działania, gdyż przegrywają na rynku i tracą pieniądze.

Tym samym Mercedes przygotowuje nowego kompaktowego SUV-a, a jego celem jest zajęcie miejsca po Klasie A. Ten model powstanie na platformie MMA i będzie pozycjonowany poniżej CLA. Co ciekawe w drodze jest kolejna generacja Mercedesa GLA i to ona najprawdopodobniej przejmie kluczową rolę.

Mercedes Klasy A zostanie w produkcji do 2028 roku

Wszystko po to, aby zapewnić ciągłość oferty oraz odpowiedzieć na utrzymujące się zainteresowanie tym modelem. Obecna generacja Klasy A ma rozsądne ceny i jest naprawdę udanym samochodem.

W gamie znajduje się też elektryczny Mercedes CLA, którego ceny zaczynają się od ponad 227 000 złotych. Nowy SUV ma wypełnić lukę cenową pomiędzy tymi modelami.

Mercedes Klasy A plany

W 2024 roku sprzedaż kompaktowych modeli Mercedesa sięgnęła 534,8 tysiąca egzemplarzy. Ta liczba stanowi istotną część globalnego wyniku sprzedaży marki i Mercedes nie może z tego zrezygnować. Niemiecki producent zmienia dotychczasowe podejście i rezygnuje z koncentracji wyłącznie na samochodach luksusowych, co jest odpowiedzią na spadek rentowności. Nowa strategia zakłada zwiększenie wolumenu sprzedaży poprzez wprowadzenie bardziej przystępnych cenowo modeli.

W tym roku z rynku zniknie też Klasa B. Ten model zadebiutował w 2004 roku i doczekał się trzech generacji. Po 22 latach obecności na rynku Mercedes wycofa go ze swojej oferty, a jego miejsce wypełni model GLB drugiej generacji.

Marka równolegle zapowiada szeroko zakrojoną ofensywę produktową. W ciągu najbliższych dwóch lat zaplanowano ponad 40 premier, w tym nowe kompakty oraz SUV-y.

Nowy SUV będzie pierwszym modelem z tego segmentu, opartym na platformie MMA. Ta konstrukcja powstała z myślą o samochodach elektrycznych, ale pozwala także na stosowanie różnych typów napędu. Mercedes zamierza dzięki temu elastyczniej dostosowywać swoją ofertę do oczekiwań rynku.

Wprowadzenie nowego modelu pozwoli zachować ciągłość produkcji w segmencie kompaktów. Mercedes stara się uniknąć przerwy w ofercie po wycofaniu Klasy B i ostatecznym zakończeniu produkcji Klasy A. Nowy SUV skierowany będzie do klientów szukających bardziej dostępnej cenowo alternatywy w segmencie premium. W gamie pozostaną droższe warianty, takie jak elektryczna CLA.