Minivan Volvo zadebiutuje w tym roku. Będzie miał dużo chińskich genów

Spodziewaliście się, że na rynek trafi minivan Volvo? Na dodatek elektryczny? Takie plany mają. Chińczycy. Zresztą, to oni nim będą jeździć.

Ekspansja Volvo jest coraz większa. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie koncern Geely, który stał się właścicielem szwedzkiej marki. Spora część sił poświęcana jest na zwiększenie obecności w Chinach. Tam właśnie w najbliższym czasie ma trafić całkowita nowość - minivan Volvo. Na dodatek będzie elektryczny.

Minivan Volvo powstanie we współpracy z Zeekr

Zapowiedź nowego modelu w zasadzie potwierdził prezes spółki w Państwie Środka. Jak dowiedział się portal carnewschina.com, jedno z najlepszych źródeł w kwestii samochodów z tamtego regionu, minivan Volvo wykorzysta inną markę koncernu, czyli Zeekr.

Dokładniej rzecz biorąc, skorzysta z gotowej platformy i układu napędowego, stosowanego w dużym minivanie Zeekr 009.

Ten jest pokazem technologicznych możliwości w kategorii luksusowych vanów. Nie tylko ma 154 światła LED z przodu, ale oferuje rozbudowane multimedia oraz kapitańskie fotele w drugim rzędzie siedzeń, wraz z całą masą innych gadżetów.

minivan Volvo

Przede wszystkim Volvo przejmie jednak platformę SEA od modelu 009. Pozwala ona na zamontowanie dwóch silników elektrycznych, a więc napędu na obie osi. W najwyższej specyfikacji łączna moc w chińskim minivanie to blisko 540 KM. Spokojnie Volvo może utrzymać te parametry. Podczas premiery Zeekr 009 mówiono o maksymalnym zasięgu 700 km - to pewnie też się nie zmieni.

Tak jak i wymiary. Minivan Volvo nie będzie należał do małych. Rozstaw osi pewnie przekroczy trzy metry, a długość będzie oscylować wokół pięciu.

Na pewno jednak Volvo nie zaadaptuje stylistyki chińskiego "kuzyna". Będzie tu więcej z modelu EX90, łącznie z minimalistycznym wnętrzem oraz luksusowymi materiałami o ekologicznym pochodzeniu. Choć pewnie, ze względu na rynek docelowy, znajdziemy tu więcej skór i chromu.

Premiera wersji koncepcyjnej możliwa jest jeszcze w 2023 roku. Wtedy też dowiemy się, czy minivan Volvo zachowa układ 2+2+2, czy będzie to pełnoprawny, rodzinny samochód o siedmiu lub ośmiu miejscach.

W tym roku w Chinach powinien zadebiutować też model EX90 oraz jeszcze jeden SUV. Nie wiemy jednak na razie, czy będzie to duży model, czy testowany już na ulicach niewielki EX30. No i wspomniany minivan, również jeszcze bez nazwy.