Mitsubishi Eclipse Cross - Nowy ASX?

Plotki przechodzą do przeszłości, potwierdzamy oficjalnie: Mitsubishi przywraca do łask nazwę Eclipse! Powodów do szczęścia nie ma jednak tak wiele, jak można by się spodziewać - a wszystko przez przydomek "Cross"...

To nie bajka - nazwa Eclipse znów pojawi się w katalogach japońskiej marki. Tym razem jednak nie będzie miała nic wspólnego z nietuzinkowym coupe uwielbianym przez graczy serii Need For Speed. Najnowszy Eclipse nie trafi raczej do gry, bo ze sportowego samochodu przeistoczył się w crossovera wpisującego się w obecne trendy motoryzacyjne. By rozwiać wszelkie wątpliwości, do nazwy dodano człon "Cross". I nie, nie jest to uterenowione coupe, choć marketingowcy Mitsubishi pewnie chcieliby, żebyśmy tak sobie pomyśleli.

Zapowiedź Mitsubishi Eclipse Cross

Co ciekawe, Eclipse Cross nie jest bezpośrednim następcą modelu ASX. W gamie modelowej japońskiego producenta zajmie miejsce ponad nim, a poniżej Outlandera. Pierwsze teasery jasno pokazują, że Eclipse Cross będzie złagodzonym na prośbę księgowych konceptem XR-PHEV II, a więc otrzyma opadającą linię dachu i stromo pochyloną tylną szybę, co ma wywoływać skojarzenia z nadwoziem coupe. Ze sportowym profilem współgrają wysoko zamontowane tylne świata i masywny grill dominujący front samochodu. Mitsubishi Eclipse Cross otrzymało także smukłe, przechodzące w grill reflektory z LED-owymi pasami świateł do jazdy dziennej.

Zapowiedź Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubishi Eclipse Cross oparto na skróconej płycie podłogowej Outlandera, więc pod względem oferowanej przestrzeni może stanowić konkurencję dla Nissana Qashqai'a i Renault Kadjar. Silniki w podstawowe odmiana samochodu będą napędzały koła przednie, napęd na wszystkie koła ma zaś być dostępny za dopłatą. W Eclipsie pojawi się także tylne zawieszenie typu Multi-Link.

Szczegółowe dane techniczne nie zostały jeszcze ujawnione, ale można podejrzewać, że pod maskę crossovera trafi turbodoładowana benzynowa jednostka 1.5 o czterech cylindrach (120 KM i 200 Nm) oraz pożyczony od starszych braci turbodiesel 1.6 lub nawet 2.2. Mitsubishi potwierdziło, że w ofercie pojawi się hybryda plug-in i, jak twierdzi, będzie to "najlepszy samochód, jaki kiedykolwiek firma wyprodukowała". Głośne zapowiedzi zweryfikujemy najwcześniej pod koniec tego miesiąca, kiedy to Eclipse Cross zadebiutuje "online".