Nissan Skyline Nismo to nasz stary znajomy w nowym wydaniu. Na co komu emerytura?

Wbrew pozorom ta kultowa nazwa od dawna nie jest stosowana na sportowych samochodach. Nissan Skyline Nismo 2023 to najszybsze wydanie starego i sprawdzonego auta, znanego u nas pod nazwą... Infiniti Q50. Pomimo 10 lat na karku wciąż pozostaje w produkcji w Japonii, a teraz zyskuje limitowaną serię z najmocniejszym silnikiem.

Gdy kilka miesięcy temu w sieci pojawiła się informacja, że Nissan Skyline będzie elektrycznym SUV-em, w sieci zawrzało. Problem w tym, że Skyline już wiele lat temu był SUV-em, a ta nazwa od dawna nie łączy się ze sportowymi modelami marki. Na przykład obecnie plakietkę Skyline nosi nasz stary znajomy, który z Europy już zniknął. Mowa oczywiście o Infiniti Q50, które pomimo dziesiątych urodzin nie wybiera się na emeryturę.

Do tego teraz Nissan Skyline zyskuje plakietkę Nismo i oferuje 420 KM

Japończycy ewidentnie skorzystali z okazji i tworząc nowego Nissana Z Nismo przerzucili część podzespołów do starego znajomego. Przede wszystkim pod maską znalazł się podrasowany silnik VR30DDTT, który generuje 420 KM i 550 Nm.

Moc trafia tutaj wyłącznie na tylne koła za pośrednictwem 7-biegowego automatu. Aby Skyline lepiej radził sobie z jej przeniesieniem na asfalt, wprowadzono szereg modyfikacji w zawieszeniu. Jest ono też inaczej zestrojone.

Nissan Skyline Nismo 2023

Poza tym w nadkolach pojawiły się lekkie 19-calowe felgi Enkei, na które naciągnięto sportowe opony. Nissan na nowo wystroił również układ ABS, aby zapewnić większą skuteczność hamowania - także na torze.

Z zewnątrz Nissan Skyline Nismo wyróżnia się detalami. W środku rozpieszcza fotelami Recaro

Zmieniono tutaj szereg elementów, w tym zderzaki i progi boczne. Elementy te zyskały czerwone wstawki i agresywniejszą stylistykę, dzięki czemu stary Skyline/Q50 wciąż prezentuje się całkiem nieźle.

W kabinie z kolei seryjne fotele ustąpiły miejsca siedziskom Recaro. To dokładnie takie same "kubełki", jakie znajdziemy w Nissanie Z Nismo. Poza tym analogowe wskaźniki dostały nową tarczę obrotomierza w kolorze czerwonym. Cała reszta jest już jednak lekko "prehistoryczna", a multimedia z podwójnym ekranem wyglądają przedziwnie.

Nissan Skyline Nismo 2023

Nissan Skyline Nismo będzie rarytasem. Powstanie 1000 takich aut, z czego 100 będzie w unikalnej kompletacji

900 aut zyska standardową specyfikację, zaś 100 to wersja Nismo Limited, która nawiązuje do Nissana S54A-1 Skyline GT z 1964 roku. Charakterystyczna kolorystyka, drobne detale i pamiątkowa tabliczka z numerem to wyróżniki tego wariantu.