Nissan Skyline będzie elektrycznym SUV-em. Nic nie trwa wiecznie, ale "to już było"

Kultowy już Nissan Skyline stanie się elektrycznym SUV-em. Nie myślcie jednak, że jest to profanacja nazwy. To będzie drugie takie auto w tej rodzinie.

Nissan Skyline to legenda tej marki. Na rynku funkcjonuje od 1957 roku, a wiele generacji, zwłaszcza w tych sportowych wydaniach, to marzenia każdego petrolheada. Nadchodzi jednak wielka zmiana, która może Was zaskoczyć. Otóż Skyline stanie się nie tylko SUV-em, ale przede wszystkim autem elektrycznym.

I nim zaczniecie bić na alarm, to przypomnę Wam jedną rzecz - takie auto już istniało, choć pod maską miało spalinową V6-kę.

Nissan Skyline Crossover? Taki samochód wyjechał na drogi w 2009 roku

Już wtedy Japończycy zauważyli, że segment SUV-ów ma ogromny potencjał. Jak więc przyciągnąć do marki nowych klientów? Otóż niezmiennie najlepszym pomysłem jest znana nazwa.

Nissan Skyline Crossover Nissan Skyline Crossover

Na warsztat wzięto więc znane z Europy i USA Infiniti EX37. Ten model z klasy średniej miał wszystkie cechy, których poszukiwali klienci marki. Był przyjemny wizualnie, dobrze wyposażony, luksusowy i szybki.

Pod maską znalazło się tutaj 3,7-litrowe V6, czyli doskonale znana jednostka VQ37. Wykonano precyzyjną inżynierię znaczkową, a emblemat EX37 zastąpiono napisem Skyline Crossover.

Teraz czeka nas powrót do tej historii - tylko z innym napędem

To nie jest tak, że tylko w Europie stawia się na elektryfikację. Identyczne trendy widoczne są na wszystkich kontynentach. Jedynie tempo zmian jest nieco inne, aczkolwiek trudno je nazwać wolniejszym.

Nissan na warsztat weźmie tym razem Ariyę. To ona stanie się punktem wyjścia dla nowego modelu z rodziny Skyline. Nie jest to zła decyzja - topowa wersja z napędem e-4ORCE może być naprawdę dobrym wyborem.

Pewne jest jedno. Stylistyka zostanie mocno zmieniona, a auto zyska unikalny charakter. Nissan Skyline 2025 stanie się więc kluczowym elektrykiem marki w Japonii, gdzie proces "elektryfikacji" motoryzacji jest na nieco innym stopniu zaawansowania.

Nissan Skyline 2025

Podobne decyzje podejmują inne marki

Toyota Crown stała się teraz połączeniem sedana i crossovera, a kultowy model Century zyska wersję SUV. Co prawda tutaj jeszcze nie mówimy o wariantach elektrycznych, ale jak wiadomo Toyota skupia się na innych technologiach.

Tym samym jeśli chcecie postawić w swoim garażu Skyline'a, niekoniecznie w wersji GT-R, to jest to najlepszym moment. Niebawem ceny nawet zwykłych sedanów i hardtopów będą dużo wyższe.