Nokian będzie sprawdzał letnie opony w Hiszpanii. Powstało tam centrum testowe

Fiński Nokian znany był raczej z opon zimowych. Teraz stawia również na rozwój letnich. W Hiszpanii powstało olbrzymie centrum testowe firmy.

Słynna fińska firma szczyci się tym, że zimowe opony są jej pomysłem. Zresztą, "zimówka" Nokian to zawsze bardzo dobry wybór. Co jak co, ale Finowie znają się na śniegu. Dwa dotychczasowe centra testowe firmy znajdowały się w ojczyźnie. Jedno niedaleko siedziby firmy, a drugie daleko na północy, za kręgiem polarnym. Pora jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i rozszerzyć ofertę dobrych opon letnich i całorocznych. Na zamarzniętych jeziorach i tym podobnych obiektach robi się to trudniej, więc nowe, naprawdę imponujące centrum testowe powstało w Hiszpanii.

Nokian na południe od Madrytu

Obiekt znajduje się 60 kilometrów na południe od stolicy kraju, w miejscowości Santa Cruz de la Zarza. To olbrzymi obiekt, wybudowany kosztem 60 mln Euro. Zajmuje powierzchnię 300 hektarów, a jego budowa zajęła trzy lata. Nokian twierdzi, że to największa ich inwestycja w historii.

Nokian

Na terenie obiektu znajdziemy między innymi siedmiokilometrowy, owalny tor, na którym będzie można przeprowadzać testy z prędkościami sięgającymi 300 km/h. Oprócz tego znajdą się kolejne, mniejsze tory, o dziesięciu różnych konfiguracjach, a także place i płyty poślizgowe, które mają pomóc opracowywać dobre opony w nieco mniej ekstremalnych warunkach. Choć anomalie pogodowe mogą sprawić, że zainstalowana na terenie obiektu sauna fińska nie okaże się aż tak absurdalnym pomysłem.

Warto wspomnieć, że obiekt Nokiana zbudowano z dużą dbałością o ekologię. Firma podkreśla, że wpływ na faunę i florę w okolicy był minimalny. Drzewa, które ścięto przy budowie, zostały zastąpione zasadzonymi kilkudziesięcioma nowymi dębami oraz kilkoma setkami drzewek oliwnych. Dodatkowym zadaniem zieleni będzie bilansowanie emisji dwutlenku węgla podczas "upalania" samochodami na torze. Dodatkowo centrum jest samowystarczalne energetycznie - na terenie postawiono również farmę fotowoltaiczną.

Nokian Nokian - centrum testowe

Poza rozbudowaniem oferty opon i mocniejszą obecnością na rynku, w planach fińskiej firmy jest również rozwój ekologicznych metod produkcji opon. Będą testowane między innymi nowe mieszanki opon, powstające z naturalnych składników, takich jak gwajula srebrzysta. To pochodząca z okolic Meksyku roślina, która zawiera około 15-20% kauczuku. Taka opona, całkowicie ekologiczna, ma pojawić się na rynku do 2025 roku.