Nowe technologie i lepsze wyposażenie - debiutuje Kia Rio po liftingu

Nowa Kia Rio trafia na rynek ze sporą listą zmian. Pojawi się m.in. nowy silnik 1.0 T-GDI, a także konfiguracja "miękkiej hybrydy" z elektrycznym sprzęgłem.

Najnowsze wcielenie miejskiego samochodu koreańskiego producenta przeszło niewielką metamorfozę z zewnątrz. W topowych odmianach pojawią się w pełni diodowe światła, lekko zmodernizowano też przód samochodu - pojawiła się odświeżona atrapa i nowy zderzak. Kia Rio będzie dostępna też w dwóch nowych kolorach: Szarym Perennial i Niebieskim Sporty.

We wnętrzu znajdziemy nowe, lepszej jakości materiały, bardziej zbliżone do tych zastosowanych np. w Ceedzie. Zmodernizowano też ekrany systemów pokładowych. Między zegarami pojawił się 4,2 calowy wyświetlacz wysokiej rozdzielczości, a infotainment sterowany jest teraz z 8-calowego ekranu panoramicznego. Będzie można podłączyć do systemu przez bluetooth dwa urządzenia jednocześnie. Obsługa Apple CarPlay oraz Android Auto będzie z kolei bezprzewodowa.

Kia Rio

Dużo nowego w technologiach

Kia Rio po zmianach będzie dostępna z silnikiem 1.2 o mocy 84 KM oraz jednostką 1.0 T-GDI o mocy 100 KM. To już generacja "Smartstream", czyli następca dotychczasowych silników "Kappa". Będzie on współpracował z sześciobiegowym "manualem" lub skrzynią dwusprzęgłową 7DCT. Co ciekawe, pojawi się też w odmianie Mild Hybrid. Będzie więc instalacja 48V oraz silnik elektryczny zastępujący rozrusznik. Ta wersja należy do serii EcoDynamics+ i będzie jednym z pierwszych modeli marki wyposażonych w przekładnię iMT. To mechaniczna skrzynia biegów z elektrycznie sterowanym sprzęgłem (technologia "clutch-by-wire"). To pozwoli na lepszą współpracę z systemem "miękkiej hybrydy". Na razie nie znane są jeszcze dokładnie parametry tej wersji - pojawi się ona w późniejszym czasie.

Kia Rio

Do koreańskiego hatchbacka trafią również nowe systemy z zakresu bezpieczeństwa. Mowa tu o systemie FCA (autonomiczne hamowanie z funkcją wykrywania pieszych, pojazdów i rowerzystów), LKA (asystent pasa ruchu), BCW (asystent martwego pola) oraz DAW (system ostrzegania o zmęczeniu kierowcy). W zależności od wersji, Rio może mieć też system rozpoznawania znaków drogowych, aktywny tempomat oraz asystenta jazdy w korku. Ten ostatni będzie współpracował z systemem... ostrzegającym o tym, że kierowca przed nami już ruszył, a my się zagapiliśmy.

Odświeżona Kia Rio trafi do salonów w trzecim kwartale 2020 roku.