Obowiązkowa wymiana prawa jazdy – co musisz wiedzieć?
Od 4 marca 2019 roku w Polsce obowiązuje nowy wzór prawa jazdy. Co się zmieniło? Przede wszystkim na nowych dokumentach nie ma informacji o miejscu zamieszkania kierowcy. Zobacz, kiedy musisz wymienić swoje stare prawo jazdy, czy zachowasz bezterminowość uprawnień, i ile zapłacisz za nowy dokument.
Przede wszystkim na nowych dokumentach nie ma informacji o miejscu zamieszkania kierowcy. Zobacz, czy obowiązkowa wymiana prawa jazdy Cię obejmuje. Dowiedz się, czy zachowasz bezterminowość uprawnień, i ile zapłacisz za nowy dokument.
Jeśli masz prawo jazdy wydane przed 2013 rokiem
W takim wypadku obowiązkowa wymiana prawa jazdy obejmie Cię najwcześniej w 2028 roku, a najpóźniej w 2033 roku. Nie obawiaj się, że będziesz musiał na nowo zdawać egzamin lub przechodzić badania lekarskie. Wystarczy, że złożysz wniosek o wymianę dokumentu. Prawa jazdy przed 19 stycznia 2013 roku wydawane były bezterminowo. Pamiętaj jednak, że będzie ważny przez 15 lat. Po upływie tego terminu będziesz musiał ponownie przedłużyć prawo jazdy na kolejnych 15 lat.
Terminowość prawa jazdy
Od 2013 roku prawo jazdy w Polsce wydawane jest na różne okresy, uzależnione przede wszystkim od wyników badań lekarskich. Mogą to być:
- 15 lat, jeśli przechodzisz badania lekarskie bez zdiagnozowanych problemów zdrowotnych,
- 10 lub 5 lat, jeśli podczas badań lekarz diagnozuje u Ciebie np. wadę wzroku,
- 1 rok, jeśli lekarz stwierdza u Ciebie poważny problem zdrowotny.
Na terminowość prawa jazdy wpływają jednak nie tylko badania lekarskie, ale także rodzaj pojazdu, którym jeździsz. Listę pojazdów, na które prawo jazdy zawsze przyznawane jest na 5 lat, sprawdzisz w poradniku: Wymiana prawa jazdy 2019 – o tym pamiętaj!
Jeśli masz prawo jazdy wydane po 2013 roku
W takim wypadku Twoje prawo jazdy wydane zostało albo na 15 lat lub inny wspomniany wyżej okres, np. 5 lat. Jego wymiana będzie więc konieczna po upływie tych terminów. Podczas wymiany prawa jazdy nie będziesz musiał zdawać egzaminu w WORD, ale w przypadku kilkuletniego uprawnienia konieczna będzie wizyta kontrolna u lekarza. Może on stwierdzić brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu lub zdiagnozować pewne problemy zdrowotne. W pierwszym przypadku przedłużysz prawo jazdy na 15 lat, w drugim – ponownie na kilka lat.
Gdzie wymienisz prawo jazdy?
Zależy to od Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli mieszkasz:
- na przykład w mieście na prawach powiatu, prawo jazdy wymienisz w urzędzie miasta,
- w Warszawie, prawo jazdy wymienisz w urzędzie dzielnicy,
- lub w każdym innym miejscu, prawo jazdy wymienisz w starostwie powiatowym.
Do wymiany dokumentu potrzebne Ci będą:
- wypełniony formularz, który dostaniesz w urzędzie lub na stronie obywatel.gov.pl,
- potwierdzenie dokonania wpłaty za wyrobienie nowego prawa jazdy,
- jedno zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm,
- dowód osobisty (lub paszport),
- orzeczenie lekarskie,
- aktualne prawo jazdy do wglądu dla urzędnika.
Pamiętaj, że od kilku lat możliwa jest wymiana prawa jazdy przez Internet. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie epuap.gov.pl, a wniosek będziesz mógł wypełnić online. W takim wypadku wspomniane wyżej dokumenty przełożysz w formie elektronicznej, czyli jako skany.
Ile to kosztuje i ile trwa?
Podstawowa opłata za wymianę prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Jeśli wcześniej musisz poddać się badaniom lekarskim, przygotuj się na dodatkowy wydatek rzędu 200 zł. Za prawo jazdy zapłacisz bezpośrednio w kasie miejscowego urzędu lub przelewem online.
Na nowe prawo jazdy nie powinieneś czekać dłużej niż 9 dni roboczych. W niektórych przypadkach urząd może dodatkowo sprawdzać kierowcę, cała procedura przedłuża się wtedy do 2 miesięcy.
Chcesz sprawdzić status swojego dokumentu?
Jeśli chcesz wiedzieć, jaki jest status wymiany Twojego dokumentu, sprawdzisz to na stronach www info-car.pl lub kierowca.pwpw.pl. Po podaniu kilku danych, np. imienia i nazwiska czy numeru PESEL, system wyświetli Ci informację o tym, na jakim etapie procedowania jest Twój wniosek:
- przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne,
- przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru,
- niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany.
Kiedy jeszcze po nowe prawo jazdy?
Pamiętaj, że prawo jazdy powinieneś wymienić nie tylko wtedy, gdy mija termin jego ważności. Zgodnie z przepisami musisz wyrobić nowy dokument także jeśli:
- Zmieniasz nazwisko – w tym wypadku masz 30 dni na wymianę dokumentu. Nie musisz przechodzić badań lekarskich.
- Gubisz lub tracisz aktualne prawo jazdy – w tym wypadku składasz w urzędzie wniosek o wydanie tzw. wtórnika prawa jazdy.
Konieczność wymiany starych dokumentów na nowe prawo jazdy wywołuje niepokój w wielu kierowcach. Tymczasem zmiany te mają jeden duży plus – od 2019 roku nie będziesz musiał zmieniać prawa jazdy po zmianie miejsca zamieszkania, bo nowe prawo jazdy w ogóle nie wymaga takich informacji. – podkreśla ekspert ds. produktu z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl.