Papież jeździł nim do kościoła. Oto jedyny taki Fiat 500L, handlarze go pożądają

Papież Franciszek nie jest raczej pasjonatem motoryzacji i nie wybiera wygodnych Mercedesów z rejestracją SCV1. Wiele lat temu pojawił się na tylnej kanapie Fiata 500L podczas wizyty w USA. Teraz ten egzemplarz trafił na sprzedaż.

Parafrazując tekst z kultowego "Misia" Stanisława Barei - "Pan wie, kto na niej siedział". Taki tekst mógłby wypowiedzieć każdy handlarz, w którego rękach pojawiłby się ten Fiat 500L. A mowa o nietypowym egzemplarzu, gdyż używanym przez głowę kościoła katolickiego. Papież Franciszek w 2015 roku wybrał tego włoskiego minivana do przemieszczania się po USA podczas wizyty w tym kraju.

Teraz dokładnie ten egzemplarz trafił na sprzedaż - po raz kolejny. Już w 2016 roku trafił na aukcję charytatywną, gdzie sprzedano go za 82 000 dolarów. Teraz czas na drugie podejście.

Papież Franciszek jeździł nowym Fiatem 500L. Przebieg od tamtej pory wzrósł tylko nieznacznie

Na liczniku są raptem 773 mile, czyli niecałe 1250 kilometrów. Skąd w ogóle taki samochód pojawił się we flocie obsługującej głowę kościoła? Odpowiedź jest prosta - dostarczyła go archidiecezja nowojorska, a ta otrzymała samochód od firmy Fiat Chrysler Automobiles. Franciszek lubi proste i skromne rzeczy, stąd też wybór zwyczajnego samochodu. Czarny egzemplarz nie jest jednak "golasem", gdyż ma nieco lepsze wyposażenie i 165-konny silnik 1.4 MultiAir pod maską.

Łącznie podczas wizyty w USA wykorzystano 6 egzemplarzy 500L, jednak tylko jednym jeździł papież. Wówczas nosi on tablice SCV1, które oznaczają pojazd, którym podróżuje głowa Watykanu.

Papież Franciszek Fiat 500L cena

Podczas pierwszej aukcji ten Fiat 500L sprzedał się w 11 minut

Teraz może to być nieco trudniejsze. Papież Franciszek zyskał dużo złej prasy za komentarze w sprawie wojny w Ukrainie. Mimo to RM Sotheby's, prowadzące aukcję, estymuje finalną cenę na poziomie 50-100 tysięcy dolarów. Wciąż mówimy więc o wysokiej kwocie.

Co więcej, dochód z pierwszej aukcji zasilił archidiecezję rzymskokatolicką w Filadelfii. Tym razem sprzedającym jest właściciel kolekcji Dare to Dream, w której ten Fiat 500L znajduje się od kilku lat.

Stan samochodu jest idealny - zarówno mechaniczny, jak i lakierniczy. Jeśli więc znajdzie się ktoś, kto chciałby mieć w swoim garażu samochód z tak nietypową historią, to teraz ma najlepszą okazję do zakupu. Aukcja kolekcji Dare To Dream odbędzie się 31 maja.