Policja odebrała 144 prawa jazdy w 24 godziny

Od wczoraj dokładnie 144 osoby musiały pożegnać się z prawem jazdy. Pierwszy kierowca został przyłapany na przekroczeniu prędkości już kilka minut po północy! Wszystko za sprawą nowych zmian w kodeksie drogowym, które obowiązują dokładnie od 18 maja br. Surowsze kary czekają przede wszystkim pijanych kierowców i piratów drogowych.

Po wjeździe na obszar zabudowany musimy zwolnić. Jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość o minimum 51 km/h, grozi nam utrata prawa jazdy na 3 miesiące. Zapewne z tego prawa najczęściej będą korzystać funkcjonariusze drogówki, którzy będą zmuszeni do natychmiastowego odebrania nam dokumentu. W momencie, kiedy zaryzykujemy i ponownie wsiądziemy za kierownicę, kara zostanie przedłużona do 6 miesięcy. Kolejna taka próba skończy się cofnięciem uprawnień.

Jeśli wsiądziemy za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków odurzających, zaryzykujemy dożywotnim zatrzymaniem prawa jazdy i karą więzienia. Możliwe, że będziemy musieli również zapłacić… od 5 do 10 tys. złotych na fundusz pomocy pokrzywdzonym. To jednak nie koniec. Nowelizacja ustawy zakłada zainstalowanie w pojeździe blokady alkoholowej. Nie uda nam się uruchomić silnika, jeśli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniesie, co najmniej, 0,1 mg w 1 dm sześciennym.

Sejm wprowadził również szereg mniejszych zmian. Policjant odbierze prawo jazdy kierowcom, których przyłapie na przewożeniu większej liczby osób, niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym. Zwolnione z zapinania pasów będą kobiety w ciąży, zespoły medyczne, taksówkarze, instruktorzy, egzaminatorzy, funkcjonariusze BOR i Żandarmerii Wojskowej. Zmiany dotyczą też obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach. Wcześniej taka możliwość była uzależniona od wieku (12 lat) i wzrostu (150cm). Obecnie bierze się pod uwagę tylko drugie kryterium.

Zmiany w kodeksie drogowym mają zwiększyć bezpieczeństwo na drodze i zmniejszyć liczbę wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Na pierwszych piratów nie trzeba było długo czekać. Funkcjonariusze drogówki od wczoraj odebrali już ponad 140 praw jazdy!