Produkcyjne Volvo XC40 zadebiutuje w Szanghaju?

Według najnowszych plotek Volvo XC40 zadebiutuje w produkcyjnej wersji już w kwietniu tego roku podczas targów motoryzacyjnych w Szanghaju. Szwedzki producent spodziewa się sukcesu.

Volvo XC40 będzie pierwszym pojazdem marki zbudowanym na jej nowej modułowej platformie CMA - Compact Modular Architecture. Mniejsza płyta od SPA (nie mylić z ośrodkiem odnowy biologicznej) ma obsługiwać mniejsze pojazdy szwedzkiego producenta. Chociaż konstrukcja jest zupełnie nowa, to będzie dzieliła niektóre podzespoły z architekturą przeznaczoną dla większych aut. Te same będą m.in. pokładowy system infotainment, technologie odpowiadające za bezpieczeństwo, czy energooszczędny układ ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji (HVAC). Zastosowanie tych samych części pozwoli znacznie obniżyć koszty opracowywania i produkcji nowych modeli.

Platforma CMA

Zaprezentowane w maju zeszłego roku dwa auta studyjne nazwane odpowiednio: 40.1 Concept i 40.2 Concept zwiastują nową rodzinę z liczbą "40" w nazwie. Volvo zamierza odkurzyć zapomniane już oznaczenie "S40", więc oprócz małego SUV-a XC40 pojawi się również sedan. Możemy spodziewać się także kombi V40. Samochody koncepcyjne czerpią garściami ze stylistyki większych braci, czyli modeli XC90 i S/V90. Znajdziemy tu więc charakterystycznie wygięte tylne lampy i wkomponowane w reflektory światła do jazdy dziennej przypominające młot pochodzącego z nordyckiej mitologii Thora.

Volvo 40.1 Concept

Chińskie źródło donosi, że debiutujący w Szanghaju pojazd będzie hybrydą typu plug-in. Sercem układu ma być 1,5-litrowy 3-"cylindrowiec" wspomagany przez motor elektryczny. Całość jest spięta z dwusprzęgłową, 7-biegową skrzynią automatyczną. Informacja ta może być prawdziwa, zważywszy na obecność podobnego napędu w konceptach nazwanego T5 Twin Drive. Mimo to, Volvo nie zamierza odejść od konwencjonalnych 3- i 4-cylindrowych jednostek spalinowych, które będą wchodzić w skład gamy silnikowej nowej rodziny "40".

Volvo 40.2 Concept

Peter Mertens, kierownik ds. badań i rozwoju przewiduje, że model XC40 osiągnie roczną sprzedaż na poziomie 100 000 egzemplarzy. Jeśli potwierdzą się jego słowa, dla szwedzkiej marki będzie to oznaczało ogromny sukces. Rozszerzenie gamy modelowej o kompaktowe auta z liczbą "40" w nazwie z pewnością przyczyni się też do pobicia zeszłorocznego rekordu sprzedaży na świecie wynoszącego 534 332 sztuk.

Jeśli rzeczywiście zobaczymy już w Szanghaju produkcyjne Volvo XC40, może przyspieszyć to wprowadzenie aut na rynek. Wcześniejsze zapowiedzi mówiły o uruchomieniu sprzedaży dopiero w 2018 roku. Nowe Volvo będzie produkowane w belgijskiej i chińskiej fabryce tuż obok korzystającego z jego technologii chińskiego SUV-a Lynk&Co 01.