Pieszy kontra samochód. Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe przepisy

Od 1 czerwca pieszy będzie miał pierwszeństwo już przed wejściem na pasy. Przechodniów także czekają jednak nowe regulacje.

Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zmian jest dość dużo, a wiele z nich będzie wymagało znacznie większej uwagi ze strony kierowców i przechodniów. Co się zmieni od 1 czerwca?

Od 1 czerwca pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wejściem na przejście

To kluczowa zmiana. Zgodnie z nowelizacją pieszy zyskuje pierwszeństwo już przed wejściem na przejście. Tym samym zasada jest prosta - jeśli widzicie kogoś przy "zebrze", to od razu zdejmujecie nogę z gazu i hamujecie. Nawet jeśli ta osoba nie wejdzie na przejście, to i tak lepiej jest się zatrzymać - dla świętego spokoju.

"Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście" - taki zapis znajduje się nowelizacji ustawy.

1 czerwca 2021 Nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym - 1 czerwca 2021

Piesi też musza jednak uważać. Podczas przechodzenia przez jezdne obowiązywać będzie zakaz korzystania z telefonu komórkowego w sposób, który ogranicza uwagę i obserwację otoczenia.

Warto pamiętać, że tramwaj jest wyłączony spod nowych regulacji - pojazdom szynowym piesi muszą ustępować pierwszeństwa.

Od 1 czerwca ujednolicona zostaje prędkość w obszarze zabudowanym

Aktualnie w godzinach 23-5 rano w obszarze zabudowanym dopuszczalna prędkość to 60 km/h. Teraz będzie ona ujednolicona i zmniejszona do 50 km/h. Tym samym identyczne ograniczenie obowiązuje w dzień i w nocy.

1 czerwca 2021

Od 1 czerwca koniec z jazdą "na zderzaku"

Policjanci będą mieli możliwość wlepiania mandatów za nieutrzymywanie bezpiecznej odległości pomiędzy samochodami na drogach szybkiego ruchu. Według ustawy odległość między pojazdami ma być nie mniejsza, niż połowa prędkości z którą aktualnie jedziemy. Tym samym przy 100 km/h jest to 50 metrów, przy 120 km/h 60 metrów, przy 140 km/h 70 metrów. Wyjątek stanowi manewr wyprzedzania - wówczas możemy zmniejszyć dystans.

1 czerwca 2021

Nowelizacja wchodzi w życie 1 czerwca 2021 roku

Pamiętajcie - chodzi o najbliższy czerwiec, a nie o przyszły rok. Warto mieć to na uwadze i szczególnie zwracać uwagę na przejścia i dystans od poprzedzających nas pojazdów.

Zdjęcie otwierające: Abbey Road Crossing | Sparragus | Wikimedia Commons