Renault Clio najpopularniejszym autem w Europie. Przebiło Golfa

Brawa dla Renault Clio! Model ten zdobył tytuł najchętniej kupowanego nowego samochodu w Europie, przebijając mocnego lidera, Volkswagena Golfa.

Autem roku może i został Peugeot 208, ale to Renault Clio pnie się w górę. Model ten stał się najchętniej wybieranym nowym autem w Europie, przebijając naprawdę mocnego lidera.

Renault Clio

No dobra, Renault Clio dopiero ledwo przeskoczyło Golfa

Według JATO DYNAMICS, zarejestrowano 24 914 egzemplarzy Clio i 24 735 Golfa. Ta różnica spowodowana jest jednak tym, że Clio od dłuższego czasu dostępne jest w salonach, a Golf dopiero tak naprawdę dojeżdża w pierwszych dostawach do dealerów.

Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajął wspomniany Peugeot 208 - zarejestrowano 20 923 takie samochody.

Tegoroczne wyniki wciąż są dużo gorsze od ubiegłorocznych

Koronawirus przewrócił gospodarkę do góry nogami. Według statystyk JATO, sprzedaż Clio spadła o 4%, zaś Golfa aż o 21%. Rośnie za to sprzedaż modelu 208, Opla Corsy i... Fiata Pandy. Trudno w to uwierzyć, ale ten mały model zajmuje piąte miejsce w zestawieniu za luty.

A jak wygląda ranking marek?

Tutaj niezmiennie rządzi Volkswagen z łączną liczbą 118 989 rejestracji. To i tak o 8% mniej niż w lutym 2019. Drugie miejsce zajmuje Peugeot (76 535 rejestracji), trzecie zaś przypadło Renault (73 537 rejestracji).

Za podium uplasował się Mercedes (59 494 rejestracje) i Ford (58 228 rejestracji). Wszystkie marki są oczywiście na minusie względem ubiegłego roku, przy czym Ford zanotował największą, bo aż dwudziestoprocentową stratę.

Co ciekawe tylko cztery marki są na plusie. Wzrosła sprzedaż Toyoty (o 11% wyższa niż przed rokiem), BMW (4%), Kii (9%) i Seata (8%).

Wyniki za marzec i kolejne miesiące będą już znacznie gorsze

Zamknięcie fabryk i ograniczenie poruszania się po krajach sprawia, że zainteresowanie nowymi autami jest dużo mniejsze. Dealerzy przerzucają się najróżniejszymi rozwiązaniami, które mają przyciągnąć klientów. Są to atrakcyjne rabaty czy zamówienia on-line z dostawami pod dom - tak, aby zakup i odbiór auta nie wymagał kontaktu z drugą osobą.

Dealerzy jednak już teraz zwracają się do producentów i rządów z prośbą o wsparcie w tych trudnych czasach. Niektóre obiekty mogą być w naprawdę trudnej sytuacji, a niektóre mogą być zmuszone do zakończenia swojej działalności po tym trudnym okresie.