Renault Megane odchodzi na emeryturę, ale spalinowy kompakt nie zniknie. Czas na następcę

Renault stawia na elektryfikację, ale nie przesuwa dźwigni w tym momencie. Będzie to rozłożony w czasie proces, w którym pojawią się jeszcze spalinowe modele. I choć Renault Megane, to zasilane benzyną i olejem napędowym, odchodzi na emeryturę, to jednak jego następca już szykuje się do debiutu.

Elektryfikacja motoryzacji zdaje się zbliżać coraz większymi krokami. W zasadzie nie ma już tygodnia, abyśmy nie słyszeli czegoś o nowych autach na prąd. Te głosy dobiegają z każdej strony i ze wszystkich marek. Nie wszyscy decydują się jednak na radykalne zmiany. Francuzi szykują kompromis, który pogodzi potrzeby wielu osób. I choć nie będzie to już Renault Megane, to jednak właśnie jej miejsce zostanie zajęte.

Renault Megane jest teraz elektrykiem. Segment kompaktów nie pozostanie jednak osierocony

W przypadku tej cenionej nazwy zdecydowano się na odważny ruch - model spalinowy zastąpiono elektrycznym. Megane na prąd, zbudowane na platformie CMF-EV, prezentuje się bardzo dobrze, ale póki co nie bije rekordów sprzedaży.

W drodze jest więc jego substytut z silnikiem spalinowym. Francuzi chcą nieco wzmocnić swoją gamę aut z napędem konwencjonalnym, przynajmniej do czasu wdrożenia normy EURO 7.

Następca Megane mocno się zmieni. Przede wszystkim mówimy tutaj o samochodzie, który powstanie na platformie CMF-B. To płyta podłogowa, z której korzysta Renault Captur i Clio, a także Arkana. Taki ruch pozwoli na szereg oszczędności, przy jednoczesnym zachowaniu praktycznych wymiarów.

Auta testowe już wyjechały na drogi, ale wciąż noszą mocne maskowanie. Wiadomo jednak, że nowy projekt będzie charakterystyczny wizualnie i najprawdopodobniej nawiąże stylistyką do studyjnego Scenica.

Gama Renault rozrasta się w ekspresowym tempie. To nie koniec nowości

Już niebawem światło dzienne ujrzy odświeżona Arkana i Captur po liftingu. W drodze jest także Austral w wersji coupe. Tutaj, podobnie jak w przypadku Espace'a (czyli dużego Australa dla siedmiu osób), Francuzi zastosują osobną nazwę - Avantime.

O tym, jak nazywać będzie się następca spalinowego Megane, jeszcze nic nie wiemy. Nasi koledzy z portalu Motor.es przygotowali za to wizję takiego samochodu, bazując właśnie na zdjęciach szpiegowskich i na stylistyce studyjnego Renault Scenic.

Renault Megane 2024 Renault Megane 2024 - następca

Oficjalna premiera nowego auta powinna mieć miejsce w przyszłym roku. Wtedy też poznamy szczegółowy plan dotyczący dalszego rozwoju spalinowych Renault.