Renault Twingo Prototype. I tak to się możemy elektryfikować!

Oto Renault Twingo Prototype. Zapowiada małego "elektryka", który wejdzie na rynek w 2026 roku. Co jak co, ale Francuzi rozegrali to wspaniale.

Od zawsze mówimy, że samochody elektryczne mają największy sens w miastach. Małe, sprytne autka z sensownym zasięgiem mogą być rozwiązaniem wielu problemów dużych aglomeracji. Do tej pory były jednak traktowane po macoszemu przez producentów. I tu wchodzą Francuzki, z Renault Twingo Prototype. To mały, miejski model, który ma trafić na rynek za około 2-3 lata. I jest fantastyczny!

Renault Twingo Prototype garściami czerpie z historii

Ten koncepcyjny model, wbrew pozorom, ma bardzo wiele cech samochodu, który trafi do produkcji seryjnej.

A póki co, trzeba przyznać, że Francuzi bardzo dobrze potrafią wyczuć zarówno rynek, jak i "zagrać" nawiązaniami do historii.

Renault Twingo w tym roku obchodzi trzydzieste urodziny, a pierwsza generacja powoli staje się poszukiwanym youngtimerem. Na pierwszy rzut oka, Renault Twingo Prototype bardzo nawiązuje właśnie do "jedynki". Widać to przede wszystkim z przodu, z "wyłupiastymi" światłami LED. Ciekawym zabiegiem jest też nawiązanie do potrójnego wlotu powietrza. Na wizualizacjach zastąpił go... wskaźnik naładowania akumulatora.

Co ciekawe, choć z tyłu również można dostrzec nawiązania do pierwszej serii, to widzę też pewne podobieństwa do drugiej generacji Twingo.

Największą zaś różnicą jest zmiana nadwozia z trzy-, na pięciodrzwiowe.

Renault Twingo Prototype

Niestety, póki co nie wiemy nic o wnętrzu.

Renault za to chwali się, że ich miejskie auto będzie zużywać zaledwie 10 kWh/100 km, co ma być rekordowym wynikiem. Przy okazji auto ma mieć o 75% niższy ślad węglowy niż przeciętny samochód z 2023 roku. I to jeśli mówimy o całym życiu samochodu, a nie tylko emisji podczas jazdy.

Renault Twingo Prototype w odmianie seryjnej powinno też kosztować od ok. 20 000 Euro. To ma być cena, która ma odciągnąć klientów od chińskich samochodów oraz "zdemokratyzować" samochody elektryczne.

Renault Twingo Prototype

Pięciodrzwiowy, oszczędny, miejski samochód elektryczny w dobrej cenie? To mogłoby mieć jakikolwiek sens. Oczywiście, samochód będzie pozycjonowany poniżej nadchodzącego Renault 5 oraz Renault 4 czyli niewielkiego SUV-a. Choć będzie dzielił z nimi platformę. Ta, dedykowana autom elektrycznym, nazywać się będzie AmpR Small i będzie podstawową w koncernie.

Więcej szczegółów poznamy bliżej premiery seryjnego samochodu. Choć można spodziewać się, że Francuzi będą "podgrzewać" Twingo jeszcze kilkoma ciekawymi konceptami.