Skoda Octavia RS dołącza do klubu okularników

Rozrasta się gama odświeżonej "czeszki". Po wersji cywilnej przyszedł czas na debiut zmodernizowanej Skody Octavii RS. Sportowej odmianie auta z pogranicza klas zafundowano dokładnie tę samą kurację, a najmocniejszy wariant ma teraz 230 KM.

Niemal dwa miesiące temu Skoda zdarła kamuflaż z Octavii, ukazując jej nową twarz. Wówczas mogliśmy obejrzeć jedynie podstawową odmianę samochodu. Teraz do układanki dołącza sportowy wariant RS, pozostawiając miejsce jedynie na puzzel z uterenowionym Scoutem. Dodatkowe 10 KM sprawiło, że bohaterka tego newsa jest najmocniejszą Octavią w historii producenta.

2017 Skoda Octavia RS

Zmiany stylistyczne objęły zarówno wersję liftback, jak i kombi. Obie zyskały ten sam osobliwy front z podzielonymi reflektorami na wzór tych w przedliftingowym Mercedesie W212. Kontrowersyjna przednia część karoserii prezentuje się już mniej szokująco, a dzięki elementom typowym dla wersji RS wygląda nawet trochę lepiej niż w odmianie cywilnej. Choć wyraźnie zaznaczamy, że wciąż ciężko nam się oswoić z nowym spojrzeniem Octavii... Z tyłu jest dużo lepiej - pojawiły się tu światła wykonane w technologii LED (teraz nawet w standardzie), które mogą pochwalić się nowym wzorem wypełnienia. Ledowe żarówki znalazły się także nad tablicą rejestracyjną w miejscu tych konwencjonalnych.

2017 Skoda Octavia RS

Ciekawsze zmiany zaszły jednak pod maską. Skody Octavii RS nie będzie już można zamówić z 220-konną jednostką 2.0 TSI. Od teraz zastąpi ją wariant 230-konny (350 Nm). Ma on zapewnić "eresce" rozpędzenie się od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,7 s. Według niektórych plotek w 2017 roku ofertę rozszerzy jeszcze mocniejsza 245-konna odmiana - analogicznie do sytuacji z odświeżonym Volkswagenem Golfem GTI.

Jeśli zaś chodzi o jednostki wysokoprężne, to tu się nic nie zmieni i dalej będziemy mogli wybrać 184-konną jednostkę 2.0 TDI. Moc wciąż trafia na koła przednie, choć przy wyborze diesla można dokupić napęd na wszystkie koła. Tylko z tym rodzajem napędu będzie oferowana automatyczna skrzynia DSG - w praktyce więc możemy ją zamówić wyłącznie z dieslem 4x4. Nowa Octavia RS trafi do sprzedaży już w pierwszych miesiącach 2017 roku.