Skoda Scala Spider powstaje i zadebiutuje w czerwcu. Będzie genialna!

Tak, dobrze czytacie - Skoda Scala Spider. Dwudrzwiowy roadster na bazie popularnego hatchbacka to szalony pomysł, który wyjedzie na drogi.

A wszystko to jest dziełem Skoda Academy. To niezwykły projekt, który śledzimy już od kilku lat i któremu mocno kibicujemy. Czy jest coś lepszego niż dzieciaki w wieku od 15 do 18 lat, którym zaoferowano unikalną możliwość stworzenia własnego samochody?

Skoda Scala

Skoda Scala Spider ze Skoda Academy - wszystko pod okiem doświadczonego zespołu

Rok temu zespół ze szkoły zawodowej przy fabryce Skody w Mlada Boleslav stworzył model Mountiaq, czyli efektownego pickupa na bazie Kodiaqa. Miałem okazję nim jeździć - uwierzcie mi, choć auto pokazano na malutkim torze, to radości było bardzo dużo.

Kolejny rocznik uczniów tworzy jeszcze bardziej szalony projekt - to Skoda Scala Spider, czyli roadster, a w zasadzie speedster. Oficjalna nazwa zostanie ogłoszona przed debiutem samochodu w czerwcu.

Co w tym projekcie cieszy najbardziej? Młodzi uczniowe i uczennice mają możliwość stworzenia od podstaw własnego projektu. Ograniczeń w zasadzie nie ma - całe portfolio marki jest do ich dyspozycji. Nadzorują ich najbardziej doświadczeni ludzie ze Skody, tacy jak chociażby Olivier Stefani, szef designu. Nie ingeruje on w projekt, ale podrzuca uwagi i zalecenia, które naprowadzą młodzież na właściwy tor.

Skoda Scala Spider

To już szósty projekt Skoda Academy

Wszystko zaczęło się w 2014 roku od modelu Citijet, czyli małego roadstera na bazie Citigo. W kolejnych latach powstały kolejne projekty, takie jak Funstar (Fabia Pickup), Element (Citigo jako elektryczne Buggy), Sunroq (Karoq w wersji kabriolet) czy właśnie wspomniany Mountiaq.