Subaru spółką zależną - Toyota zwiększyła swoje udziały w marce

Toyota zwiększyła swoje udziały w firmie Subaru - japoński koncern jest już w posiadaniu 20% akcji "Plejad". Współpraca wejdzie na zupełnie inny poziom.

Współpraca obu marek sięga już niemal 15 lat - jej efektem jest między innymi model GT86/ Subaru BRZ. Jednak po zwiększeniu udziałów Toyota będzie miała większy wpływ na słynną markę. Ma jednak podzielić się technologią hybrydową, z której słynie Toyota.

Kolejnym wspólnym projektem ma być całkowicie nowa platforma EBV. To płyta podłogowa, która posłuży do budowy samochodów łączących napęd 4x4 od Subaru z technologiami hybrydowymi i elektrycznymi Toyoty. A to może dać naprawdę ciekawe efekty - o ile nie będzie z tego kolejnego SUV-a (ale hybrydowe RAV4 z napędem od Forestera... to nie brzmi źle).

Wspólnie mają też powstawać kolejne generacje modeli BRZ/GT86 oraz nowe technologie - w tym bardzo popularny ostatnio rozwój systemów autonomicznych oraz szeroko pojętej "łączności" samochodu z siecią globalną. Subaru może też podzielić się chwaloną i dopracowaną technologią wspomagającą kierowcę - EyeSight.

Warto wspomnieć, że w ramach zacieśniania współpracy również Subaru przejęło "trochę" akcji Toyoty - dokładnie o wartości 80 mld JPY. Czyli mniej więcej 30 mln PLN.