Toyota bZ3 2023. To Corolla ery elektryfikacji

Japończycy nie zwalniają tempa i rozwijają swoją "elektryczną" gamę modelową. Toyota bZ3 2023 to kolejny członek tej rodziny - tym razem w klasycznym wydaniu.

Toyota długo broniła się przed debiutem w świecie elektromobilności, aczkolwiek teraz stawia duże kroki. Co prawda model bZ4X boryka się z problemami, ale miejmy nadzieję, że uda się je jakoś pokonać. Tymczasem w Chinach światło dzienne ujrzała Toyota bZ3, którą śmiało można nazwać Corollą nowej ery. I choć do Europy trafi najprawdopodobniej w zupełnie innym wydaniu, to i tak warto dokładnie się jej przyjrzeć.

Toyota bZ3 2023. Elektryczny sedan w klasycznym stylu

Japończycy muszą wejść pełną parą w świat elektromobilności, aby pozostać w kręgu zainteresowań klientów. Zmiany widać nie tylko w Europie czy w USA, ale i w Azji, gdzie coraz większa liczba aut to właśnie elektryki.

I to właśnie w Chinach debiutuje model bZ3, celujący w typowego odbiorcę z Państwa Środka. To klasyczny sedan, który ubrany został w stylistykę charakterystyczną dla linii bZ. Oznacza to kanciastą bryłę i dość specyficzną sygnaturę świetlną lamp.

Toyota bZ3 2023

Tył, dość masywny, będzie wyróżnikiem tego auta - ledowy pas ciągnący się przez całą szerokość z pewnością wyróżni to auto z tłumu, zwłaszcza po zmroku.

Toyota bZ3 2023 wykorzysta rozwiązania z modelu bZ4X

Wszystko wskazuje na to, że dostępna w tym modelu będzie tylko jedna bateria - o pojemności 71,4 kWh. Powinna ona oferować nawet 500 kilometrów zasięgu. Zaletą elektrycznych sedanów jest przede wszystkim aerodynamika.

Mniejsze opory powietrza to przede wszystkim duże korzyści związane z niższym zapotrzebowaniem na energię. A to oznacza, że pokonanie deklarowanego przez producenta dystansu na jednym ładowaniu powinno być znacznie prostsze.

Toyota szykuje ofensywę aut elektrycznych

Choć prezentowany bZ3 to wersja dla Chin, to i w Europie powinniśmy w przyszłości zobaczyć odpowiednika tego modelu. W wielkiej zapowiedzi z grudnia ubiegłego roku, Akio Toyoda przedstawił całą rodzinę samochodów na prąd, które konsekwentnie będą wdrażane w najbliższym czasie. Wśród nich pojawiał się też sedan dla Europy, o zbliżonej, acz nieco zmodyfikowanej stylistyce.

Kolejne elektryki Toyoty na Starym Kontynencie powinny pojawić się w ciągu najbliższych dwóch lat.