Toyota GR Yaris będzie jeszcze lepsza. 300 KM, 8 biegowy automat - to wszystko w drodze

Jeśli spóźniliście się z zakupem tego auta, to mamy dla Was dobrą wiadomość - Toyota GR Yaris powróci w nowym, lepszym wydaniu. Zobaczcie co się w niej zmieni.

Ten samochód stał się przebojem dokładnie w momencie, w którym ujrzał światło dzienne. Żadna inna marka nie miała odwagi, aby stworzyć nowoczesną interpretację "rajdowego" auta na drogi publiczne. Toyota GR Yaris jest szybka, zwinna, ma napęd na cztery koła i lata bokiem jak szalona.

A niebawem będzie jeszcze skuteczniejsza. Z Japonii płyną pierwsze informacje o odświeżonej wersji, która zyska szereg modyfikacji mechanicznych.

Toyota GR Yaris 2024. Co nowego znajdziemy w tym aucie?

Zacznijmy od kluczowej rzeczy, czyli od mocniejszego silnika. Wszystko wskazuje na to, że jednostka 1.6 (3-cylindrowa, turbodoładowana), dostanie więcej mocy. Mówi się tutaj o 300 KM, czyli o poziomie znanym z GR Corolli. Moment obrotowy pozostanie na poziomie 370 Nm.

Fani manualnej skrzyni biegów mogą być nieco rozczarowani, gdyż wszystko wskazuje na to, że jej miejsce zajmie automat. Być może będzie to jedynie opcja, aczkolwiek wszystko wskazuje na to, że Toyota mocno stawia na nową skrzynię biegów.

Mowa tutaj o 8-biegowym automacie, opracowanym od podstaw na potrzeby sportowych modeli marki. Prototyp z tą przekładnią wyjechał na tor wyścigowy już ponad rok temu. Teraz Japończycy są gotowi, aby wprowadzić ją do regularnej sprzedaży.

Toyota GR Yaris 2024

To będzie klasyczny "hydrokinetyk", aczkolwiek odpowiednio szybki i skuteczny. Toyota nie boi się klasycznej technologii, gdyż takie konstrukcje wbrew pozorom mogą być bardzo sprawne, a jednocześnie cieszą wytrzymałością. Idealnym przykładem jest 8-biegowa skrzynia ZF, stosowana w szeregu aut, z takimi modelami jak BMW M3, M5, czy w Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio na czele.

Poza tym GR Yaris zyska drobne poprawki wizualne

Z zewnątrz rozpoznamy go po dyskretnych detalach, które wyróżnią odświeżony model, zaś w środku pojawi się większy ekran multimediów - znany już z Corolli. Pytanie tylko, czy w połączeniu z niską szybą i dużym lusterkiem wstecznym uda się tutaj zachować odpowiednią widoczność. To jeden z większych problemów w tym samochodzie.

Premiera nowej Toyoty GR Yaris powinna odbyć się już w przyszłym roku, w pierwszym lub drugim kwartale. Wtedy poznamy szczegóły na temat tego unikalnego projektu.