Toyota GRMN Yaris jest jeszcze ostrzejsza - i może mieć klatkę

Toyota GRMN Yaris pokazuje, że z małego japońskiego hothatcha da się wycisnąć znacznie więcej. Kluczem do sukcesu jest redukcja wagi i poprawa układu jezdnego - moc nie gra tutaj pierwszoplanowej roli.

Toyota GR Yaris jest bez wątpienia jednym z najwspanialszych samochodów ostatnich lat. Choć ma w sobie pierwiastek downsizingu, to mimo to zapewnia genialne osiągi, świetne właściwości jezdne i ma kosmiczny napęd na cztery koła. A teraz może być jeszcze ostrzejsza, gdyż na rynek wkracza Toyota GRMN Yaris.

Te dwie dodatkowe litery całkowicie zmieniają charakter tego auta, choć różnice mogą Was zaskoczyć.

Toyota GRMN Yaris 2022

Toyota GRMN Yaris - tu chodzi o wagę

To ona zawsze jest największym wrogiem sportowych samochodów. Japończycy wzięli się więc do roboty i wykonali pracę w klasyczny dla siebie sposób. Co zrobiono? Na przykład zastosowano znacznie więcej elementów z włókna węglowego.

Ten materiał pojawił się na masce (nielakierowanej), na dachu i na spoilerze. Do tego wyrzucono z tego auta tylną kanapę, a jej miejsce zajęła rozpórka, która zwiększa sztywność nadwozia.

Przy okazji obniżono też zawieszenie i minimalnie zwiększono rozstaw kół. A to nie jest ostatnie słowo w tym temacie, gdyż auto można zamówić w dwóch wydaniach.

Toyota GRMN Yaris 2022

Tym najbardziej limitowanym jest Circuit Pack, w ramach którego na pokład wjeżdża regulowane zawieszenie Bilsteina, większe hamulce i inne dokładki zderzaków. Takich aut powstanie jednak tylko 50.

To jednak nie koniec zabaw. W ofercie dealerów będzie też Rally Pack. Tutaj pojawią się inne stabilizatory, osłony podwozia i roll-bar, który zagości we wnętrzu.

Toyota GRMN Yaris 2022 - szybsza, ale to wszystko dzięki...

Skrzyni biegów. Ma ona krótsze przełożeni, co pozwala na łatwiejsze wyciśnięcie potencjału 268 KM drzemiących pod maską. Japońska marka zamierza wypuścić 500 egzemplarzy tej wersji. I w tym miejscu należy skupić się na tych smutnych wiadomościach.

Wersja GRMN Yaris trafi do salonów tylko i wyłącznie w Japonii. Klienci z kraju kwitnącej wiśni zawsze mogą cieszyć się ciekawymi wariantami, ale teraz zdecydowanie wygrywają z resztą świata.

Oczywiście część modyfikacji będzie można dostać okrężną drogą od sprzedawców z Japonii. Nastawcie się jednak na wysokie ceny i bardzo ograniczoną dostępność takich części.