Oto najfajniejsza nowa Toyota. Ma V6 pod maską i kocha offroad. Ma też... 40 lat

Jest nowa, ale ma 40 lat. Wygląda wspaniale, doskonale radzi sobie w terenie i ma V6 pod maską. Toyota Land Cruiser 70 nie wybiera się na emeryturę - odświeżone wcielenie tego auta właśnie trafiło na drogi.

Po co zmieniać coś, co jest dobre? Japończycy bez wątpienia zadają sobie to pytanie od 40 lat. Toyota Land Cruiser 70 zadebiutowała oficjalnie w 1984 roku i od tamtej pory podbija drogi całego świata. To auto, które jest w stanie znieść najróżniejsze warunki - od pustynnego ukropu, aż po polarne mrozy.

Nikogo nie powinno więc dziwić to, że Toyota zachowuje ten model w swojej ofercie. Na świecie nie brakuje miejsc, w których liczy się sprawność takiej maszyny, a nie nowoczesne wyposażenie. Oczywiście garść nowości zagościła w tym modelu, ale to wciąż "stara i dobra" toporna terenówka.

Toyota Land Cruiser 70 jest krótka i dzielna w terenie. To wszystko, czego tutaj potrzeba

Przepis na ten model nie zmienił się od 1984 roku. Mówimy więc o pojeździe zbudowanym na klasycznej ramie, z topornym nadwoziem i prostym wnętrzem. Odświeżona wersja dostała jedynie lepsze przednie światła, nowe wskaźniki, multimedia z Apple CarPlay i Android Auto, a także... bezkluczykowy dostęp.

Na pokładzie jest też ABS, dwie poduszki powietrzne, a nawet układ kontrolujący pas ruchu. Spodziewaliście się takich bajerów w tym samochodzie? Nie sądzimy.

Toyota Land Cruiser 70 2024

Pod maską kryje się silnik 1GR-FE, czyli stare dobre 4.0 V6

To jednostka, która może i nie oferuje wielkiej mocy (228 KM i 360 Nm), ale za to zapewnia bezawaryjną jazdę. 90-litrowy zbiornik paliwa pozwala z kolei na pokonanie solidnej liczby kilometrów, nawet na pustyni i z daleka od cywilizacji.

Niestety, tego auta nie dostaniecie w polskich salonach marki

Co więcej, nie znajdziecie go też w Europie. Toyota Land Cruiser 70 będzie oferowana wyłącznie na Bliskim Wschodzie. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wyceniono ją na 169 000 AED, czyli na 182 000 złotych. Nie jest to zła cena jak za auto, które ma solidny napęd na cztery koła i nie boi się żadnego terenu.

Toyota podkreśla, że Land Cruiser 70 i jego różne warianty pozostaną w ofercie tak długo, jak to będzie możliwe. Z tych aut korzystają ludzie na całym świecie, w tym wiele służb i organizacji humanitarnych.