Ty masz 20 lat, ja mam 20 lat, przed nami… drogie OC? Wcale nie - poznaj pouczające historie młodych kierowców

Po maturze chcesz zrobić prawko i namówić rodziców na używane auto? Studiujesz w innym mieście niż rodzinne i masz dość pociągów zapchanych tak, jakby każdy jechał na Woodstock? Masz od 18 do 25 lat i lada moment pierwszy samochód?

855 zł za OC dla 23-latka bez doświadczenia to niska stawka - ocenia ekspert

855 zł za ubezpieczenie OC dla dwudziestokilkulatka bez doświadczenia w prowadzeniu auta to niska stawka, jeśli weźmiemy pod uwagę, że średnia cena OC dla osób w wieku od 18 do 25 lat wyniosła w czerwcu br. 1652,10 zł - mówi doradca klienta, Krzysztof, z porównywarki Mubi.pl. 

Konsultanci Mubi.pl codziennie rozmawiają z młodymi osobami pytającymi, czy “coś da się zrobić z tą składką”. Okazuje się, że sporo z nich nie wie, że może poprosić rodzica, rodzeństwo czy przyjaciela o zostanie współwłaścicielem auta. Dla osób, które skorzystały z tej opcji, średnia cena OC wyniosła 1369,32 zł w czerwcu br. Ale trafiają się też telefony od sprytniejszych osób, które jeszcze przed zakupem auta orientacyjnie sprawdzają, ile zapłacą za OC. Im mogę doradzić więcej. Opowiadam, jak wybrać auto tak, aby zmniejszyć koszt OC - dodaje Krzysztof.

Jakie błędy popełniają młodzi kierowcy, a co jest wzorem do naśladowania?

Marek, 24 lata, 3352 zł za OC. 

Marek mieszka w Wołominie, skąd dojeżdża do pracy na warszawski Targówek. Z jednej strony - mieszkanie w małej miejscowości jest na plus ze względu na mniejszy ruch i mniejsze ryzyko wypadku. Z drugiej strony - w przypadku składki OC Marka przeważyły:

  • dane samochodu, 
  • zeszłoroczna szkoda z OC,
  • wyrobienie prawa jazdy zaledwie 5 miesięcy wcześniej

Ponadto Marek nie figurował jako współwłaściciel samochodu rodziców.

Volkswagen Transporter Marka, z silnikiem o pojemności 2370 cm3, bo zarejestrowany po raz pierwszy w 1993 roku. Przejechał on około 360 000 km przebiegu.

Marek w kilka minut obliczył składkę ubezpieczenia w porównywarce. Kilkoma kliknięciami kupił od razu najtańsze OC, chcąc już mieć to za sobą. Pogodził się z myślą, że dopiero za rok zapłaci mniej. I tak zaoszczędził ponad 2000 zł.

Gdyby jednak Marek znalazł tańszą ofertę, mógłby zrezygnować z umowy w ciągu 30 dni, płacąc tylko za miesiąc ochrony ubezpieczyciela. Takie jest prawo konsumenta do odstąpienia od umowy zawartej na odległość, w tym przypadku online - tłumaczy Krzysztof z Mubi.

Kasia, 27 lat, 515 zł za OC

Teoretycznie Kasia wykroczyła już z grupy młodych kierowców, za których uważa się osoby do ukończenia 25. roku życia. Niestety dopiero 8 miesięcy temu zrobiła prawo jazdy.

Z budżetu dziewczyny powstaje nowe mieszkanie, więc postanowiła kupić używane auto: maksymalnie 3-letnie, z jak najmniejszym przebiegiem, a za kilka lat pomyśli nad jego wymianą na nieśmiganą nówkę. Auta chce używać głównie do dojazdów do pracy, rodziców i na weekendowe wycieczki. Przyda się jej też do przeprowadzki. Nie jest królową szos, więc wystarczy jej auto z małym silnikiem, co, jak się okazało, zbiega się z niską składką OC. 

Kasia zrobiła listę modeli samochodów i sprawdziła na Mubi.pl, dla którego auta OC będzie najtańsze. Przy okazji testowała, w której konfiguracji zapłaci mniej:

  • jako główna właścicielka auta z dodatkowym współwłaścicielem,
  • jako współwłaścicielka samochodu zarejestrowanego na tatę. 

Druga opcja okazała się korzystniejsza w każdym przypadku. Porównanie poszło Kasi szybciej, niż myślała, sama musiałaby szukać tych ofert cały dzień... 

Średni czas wypełnienia formularza to tylko 3 minuty. Porównywarka Mubi.pl zapamiętuje wpisane dane. Użytkownik może w każdym momencie wrócić do kalkulacji, a jeśli poda e-maila, dostanie podsumowanie w wiadomości. Markę i model auta wybiera się z gotowych list, więc uzupełnianie formularza danymi idzie jak burza - komentuje konsultant Krzysztof. 

Między innymi takie oferty uzyskała Kasia, wpisując jako głównego właściciela tatę, urodzonego w 1963 roku, z prawem jazdy od 1989, zamieszkałego w Opolu, z co najmniej 10-letnią historią ubezpieczeniową bez szkód. Niestety nikt nie powiedział tacie, że może wpisać Kasię jako współwłaściciela auta. Bogdan myślał, że skoro córka nie ma prawa jazdy, jest to bez znaczenia. 

Marka, model i dane samochodu Najtańsze ubezpieczenie z tatą Oferta + firma ubezpieczeniowa Najtańsze ubezpieczenie bez taty Oferta + firma ubezpieczeniowa
Skoda Fabia III 1.0 MR`15, 2016, benzyna, silnik 999 cm3, stan licznika do 30 000 km, rejestracja 5.03.2016 515,63 zł OC + assistance; Link4 1146 zł OC; You Can Drive
Audi A4 1.4 TFSI B9, 2016, benzyna, silnik 1395 cm3, stan licznika do 23 000 km, rejestracja 21.04.2016 560 zł OC; MTU 1233 zł OC; MTU
Volkswagen Golf VI Cabrio TSI, 2016, benzyna, silnik 1197 cm3, stan licznika do 27 000 km, rejestracja 10.11.2016 512 zł OC; MTU 1128 zł OC; MTU

Rafał, 23 lata, 855 zł za OC

Rafał wszedł na Mubi.pl dzięki reklamie z Krzysztofem Hołowczycem, którą zobaczył w TV. Jak mówił Hołek, sprawdził sobie, ile będzie kosztowało OC. W jego przypadku - dla Daihatsu Cuore. Rok temu zapłacił prawie 1800 zł… W trakcie uzupełniania formularza zastanawiał się, ile zmieniłoby w jego przypadku miejsce parkowania, używanie samochodu za granicą i dodanie współwłaściciela samochodu. Czasami pożyczał auto 22-letniemu kuzynowi mieszkającemu w domu obok. Do tej pory myślał, że to nie ma znaczenia, ale w formularzu było pytanie o innych młodych kierowców. Co się będzie zastanawiał - zadzwonił na infolinię.  Nie minęło nawet pół minuty, a już rozmawiał z konsultantem, który wyjaśnił mu, że: 

  • miejsce parkowania ma znaczenie w przypadku AC. Samochód zaparkowany nocą na ulicy jest bardziej narażony na uszkodzenia i kradzież niż auto w garażu; 
  • jeśli będzie wyjeżdżał za granicę, może potrzebować Zielonej Karty, a także przyda mu się assistance z usługą holowania i auta zastępczego; 
  • dzięki doświadczonemu współwłaścicielowi samochodu zaoszczędzi na OC, ale musi pamiętać, że jeśli jeden współwłaściciel spowoduje szkodę, drugi też na tym traci;
  • musi zgłosić firmie ubezpieczeniowej, że autem będzie kierował inny młody kierowca, nawet jeśli to kuzyn pożyczający samochód raz na miesiąc.

 

 

 

 

Rafał dowiedział się od konsultanta, że najbardziej opłaca mu się dopisać jako współwłaściciela jednego z rodziców, wtedy unikną podatku od czynności cywilnoprawnych, który trzeba zapłacić, jeśli współwłaścicielem auta ma zostać np. kuzyn czy przyjaciel. Poza tym Rafał miał szczęście, bo od 3 lat był współwłaścicielem samochodu taty, więc miał zniżkę na start. Efekt? Dzięki poradom zapłacił prawie 1000 zł mniej za OC niż rok temu! 

Ty też możesz zapłacić mniej niż ostatnio albo ubezpieczyć tanio pierwszy samochód. Wejdź na Mubi.pl i sprawdź sobie OC. Konsultanci z dobrymi poradami są pod telefonem!

Partnerem tekstu jest mubi.pl